İslâm tarihinde ezan olgusunun ortaya çıkışı ve ilk müezzinler
The emergence of azan phenomena in the islam history andthe first muezzins
  1. Tez No: 289932
  2. Yazar: İBRAHİM ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AĞIRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İlahi olsun, beşeri olsun hemen bütün dinlerde, ibadete çağrı yöntemi vardır. Vahiy kaynaklı olmayan dinlerde bile, din mensuplarını, kendi itikatlarınca yapılacak olan ibadetlere çağıran yöntemlerle karşılaşıyoruz. Ya tamtamlarla, ya herkesten farklı çıkarılan insan sesleriyle, ya da ateşle, dumanla, borularla, çanlarla, zillerle, vs. aletlerle, insanlar kendi dinlerine göre ibadete, ilahlarına tapınmaya davet edilirler. Müslümanlarda ise bu çağrı, ?Ezan?la yapılır. Ezan, İslam`ın, Kur`an ve Sünnetle sabit olan en önemli müesseselerinden biridir. Bu çağrıyı da Müezzin dediğimiz kimseler yapar. Araştırmamız bu çağrının temelini teşkil eden ezanın tarihi olgu olarak ortaya çıkmasını ve ilk müezzinleri incelemesi açısından önemlidir.İ?te biz bu çalı?mamızda, İslam Tarihinde ezan olgusunun ilk ortaya çıktığı yeri ve zamanı tespit etmeye, Hz. Muhammed (s.a.v)`in ve ashabının, ezanı nasıl benimsediklerini ortaya koymaya ve Hz. Muhammed (s.a.v)`e müezzinlik yapan ilk müezzinleri tespit etmeye çalı?tık.
Özet (Çeviri)
There is a calling method to worship in almost all religions from Islam to all of the superstitious religions. Even in sub-religions, we encounter the methods calling the worship to be made by its own beliefs. People are invited to worship their own God either with drums, human voices given out in a different way from the others or with fire, smog, pipes, bells, rings and with various instruments. As for Muslims, this calling is made with ?Azan?. Azan is one of the most significant concerns which is established by Koran and Sunna of Islam. This calling is made by, as we name, Muezzin. So, our study is of great importance in terms of examining the first muezzins and the emergence of azan as a historical phenomenon constituting the foundation of this calling.In our study, we try to find out the first place and time of azan in Islam History and to show how Mohammed and his companions embody azan and the first muezzins who making muezzin to Mohammed.