Değişik malzemeli çim taşıyıcı tabakaların çim yüzeyin gelişimine olan etkileri üzerine araştırmalar
- Tez No: 28996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
99 ÖZET ülkemizde çim alanlarla ilgili araştırmalar oldukça azdır. Ancak son yıllarda, özellikle peyzaj planlama çalışmalarında olmak üzere çim alanlar önemle ele alınmakta ve başta büyük kentlerimiz olmak üzere kullanım alanları giderek artmaktadır. Cim alanlar bilinmektedir ki, pahalı yatırımlar durumundadır. Bu yüzden çim sahaların uzun süre kullanılabilmeleri önem taşımaktadır. Uzun süreli kullanım ise birçok faktörün yanında, doğru oluşturulmuş çim taşıyıcı tabakayı gerektirmektedir. 3 tekerrürlü tesadüf parselleri yöntemine göre yapılan araştırmada, oluşturulan taşıyıcı tabakalarda, toprak, kum, tavuk, sığır ve koyun gübreleri, torf, tüf ve perlit kullanılmıştır. Cim yüzey karışımında ise, L.perenne, F. rubra ve P.pratensis türleri kullanılmıştır. Deneme sonuçlarına göre, toprak+kum+perlit karışımının çim yüzey kapatma yüzdesi ve çim bitki türlerinin kapatma yüzdesinde en uygun taşıyıcı tabaka olduğu bulunurken, toprak+kum+tavuk gübresinden oluşan taşıyıcı tabakanın boy gelişimi açısından en uygun karışım olduğu bulunmuştur. Ayrıca tavuk gübresi, perlit ve sığır gübresinin yer aldığı karışımlar birlikte, biçim taze ağırlığında kullanılabilecek en uygun taşıyıcı tabakalar olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
100 SUMMARY Researches relating lawn areas in Türkiye is scarce. However, landscape desing studies have recently touched on this issue tremendously and thus lawn area extends its use in mainly 3 big towns of Türkiye. Lawn areas require high cost of application. This also brings into scope the extended period of survival of lawn areas. In order to catch this qualification, lawn supporting layer must be sufficient beside other factors effecting lawn area directly. This research has been carried out with 3 repetition randomized parcel basis. Materials used are earth, sand, chicken-cattle and sheep manure, torf, tufa and perlit and, the mixture of lawn (L. perenne, F. rubra. P. pratensis). According to the result examined, most suitable lawn supporting layer is earth+sand+perlit for the percentage covering of some area whith the lawn materials and earth+sand+chicken manure for the growth. The mixture including chicken manure, perlit and cattle manure is highly sufficient lawn supporting layer for the fresh weight of lawn with mowing.