İzmir yerleşim alanında toplumun çevre sorunları ve çözümlerine ilişkin bilinci üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 28994
  2. Yazar: ÜMRAN HEPBİLDİKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Çevre Mühendisliği, Landscape Architecture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
SUMMARY Public partclpatian in the planning process is a necessity that cannot be avoided especially in the case of democratic systems where the organs of the system work in specific plans and programs. To mame this praticipation a reality, itfs needed to explore /investigate the society s trends and what the society really needs and wants. In this respect, Izmir municipality is chosen as an example and interviews have been made to evaluate the manners, ways of thinking and behaviors of the society. This study helps the society to contribute their ideas directy to the process where physical planning (whether landscape pin., or urban planning) forms the dynamics of the social system. For lanscape planning studies to be more healthy and productive for the human factor. It's important that these public surveys become more and more prevalent. OZET Planlamada halk katılımı, bütün organları belli plan ve programlar dahilinde çalışan demokratik sistemler açısından kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu katılım sağlanabilmesi için öncelikle halkın eğilimlerinin ve isteklerinin hangi doğrultuda olduğunun araştırılması ön koşuldur. Bu düşünce doğrultusunda, İzmir ili örnek alınarak anket aracılığıyla halkın tutum görüş ve davranışları ölçülmeye çalışılmıştır. Bu çalışma sayesinde halk, her türlü fiziksel planlamanın (peyzaj, kent v.b.) sosyal sistemin dinamiğini inceleyen sürece doğrudan düşünceleri yardımıyla katılabilmektedir. Peyzaj planlama çahşmalarının insan faktörü açısından daha sağlıklı ve verimli olabilmesi için bu tür kamuoyu araştırmalarının yaygınlık kazanması oldukça önemlidir. 112 T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KUTLULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)