Peyzaj mimarlığının tasarım süresinde bilgisayar kullanım olanakları
- Tez No: 29001
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
V. ÖZET Bilgisayar Destekli Tasarım çalışmaları 1960'lı yıllardan itibaren gelişmeye başlamıştır. Getirdiği kullanım kolaylıkları ve üstünlükleri nedeniyle bir çok meslek dalında olduğu gibi Peyzaj Mimarlığında da büyük ilgi görmüştür. Her meslek dalında ihtiyaçlara yönelik çözümlerin üretilmeye başlanmasıyla kullanım alanı yaygınlaşmış, mimari ve mühendislik disiplinlerinde çizim teknikleri görsel iletişim olarak evrensel bir boyut kazanmıştır. Ülkemizde ise, 1985 yılından itibaren kullanılmaya başlanan Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) sistemleri kısa zamanda bir çok meslek disiplinlerinde öncelik konumunu kazanmıştır. Çok farklı ölçeklerde ve çok değişik verilerle çalışan Peyzaj Mimarlığında son bir kaç yıl içinde bilgisayar kullanımına yönelme olmuşsa da, bu çok sınırlı kalmıştır. Peyzaj Mimarlığı çalışmalarında, tasarımdan uygulama aşamalarına kadar çok yoğun emek ve zaman gereksinimi, gelişen bilgisayar teknolojisinin üstünlüklerinden yararlanmayı zorunlu kılmıştır. Bu nedenle bu çalışmada, Peyzaj Mimarlığında Bilgisayar Destekli Tasarım konusu irdelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla; giriş bölümünde, bilgisayar teknolojisinin tarihi gelişimi, Bilgisayar Destekli Tasarım sisteminin gelişimi, Peyzaj Mimarlığında bilgisayar kullanım alanları, kullanılan sistemin özellikleri, BDT çalışmamalarının Peyzaj Mimarlığına getirdiği kolaylıklar ve üstünlükler ile uygun sistemin nasıl seçileceği konuları incelenmiştir. Materyal ve metod bölümünde; Peyzaj Mimarlığında BDT çalışmalarında kullanılan yöntem ve materyaller ele alınmıştır. Bulgular başlıklı üçüncü bölümde ise; konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalardan alının örnekler ile, üretilen bir BDT çalışması incelenerek elde edilen sonuçlara yer verilmiştir. Tartışma ve sonuç bölümünde; yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar açıklanarak konuyla ilgili önerilere yer verilmiştir. -73-
Özet (Çeviri)
COMPUTER-AIDED DESIGN POSSIBILITIES IN LANDSCAPE ARCHITECTURE SUMMARY In I960' s, this kind of Computer Aided Design (CAD) practices show a great development, taking an attention in several working groups, it was also accepted in landscape Architecture practices. In any groups of engineerings, for producing of solutions to problems arisen, tend to use these systems and computurized drawing technics have gained a worlwide concern. In our country these systems begun to appear in use, at the, end of 1985. Last five years it showed a visual development. Altought, it's rapid developing, working scales and areas of landscape architecture have limited thes preference. As it well known, from designing to practice in landscape architecture, planners have to use numerous data and they need plenty of time. This lead us to use the computers and its advantages. For these reasons, this study was focused on computer aided designs and its usability in Landscape Architecture. In the first section of the stuyd historical development of the computer technology, computer aided design systems, usability of these system in landscape architecture, its advantages, system selections are mentioned. In the second section, materials and computer aided design methods will discussed, and some samples from finished studies are explained. In the section of discussion findings are proposals were given. -74-