Peyzaj mimarlığı tasarım sürecinde bilgisayar kullanım olanaklarının Alanya Atatürk Parkı örneğinde irdelenmesi
A research on computer using possibilities in landscape architecture a design process sample for Ataturk?s Park in Alanya
  1. Tez No: 178259
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tasarım, bir şeyin biçimini zihinde canlandırıp kaleme alınabilecek ilk şeklini veya modelini hazırlamaktır. Peyzaj tasarımı ise; peyzajları ve mekanları oluşturma ve değiştirme bağlamında; ekolojik, teknik, sanatsal ve estetik kriterler göz önüne alınarak fiziksel stratejiler ve formlar oluşturma eylemidir.Peyzaj mimarlığı tasarım sürecinde teknolojik olanaklardan biri olan bilgisayar destekli tasarım ile hem zamandan tasarruf edilmekte hem de daha etkin çözümlere ulaşılmaktadır. Günümüzde yazılım ve donanım teknolojileri ile bilgisayarlar, Peyzaj Mimarlarının hayal dünyalarını sergilemelerinde maketlere alternatif olmuştur.Peyzaj mimarlığı çalışmalarında kullanılan CAD yazılımları tasarım ve sunum teknikleri alanında çok geniş olanaklar sağlamaktadır. CAD yazılımlarının özellikle peyzaj mimarlığında maliyet, zaman, malzeme ve işçilikten kazanılmasının yanı sıra etkileyici ve gerçeğe yakın görüntülerin oluşturulmasında ne kadar etkili olduğu gösterilmektedir.Alanya İlçesinde bulunan Atatürk Parkı, Belediye Sosyal Tesisleri ile 1. Derece Tarihi-Arkeolojik-Doğal-Kentsel sit alanı olan Damlataş Mağarası arasında yer almaktadır. Deniz kıyısında yer alan park 6955 m²'lik alanı kapsamaktadır. Ancak parkın mevcut hali estetik ve fonksiyonel açıdan yetersizdir ve yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Bu araştırmada Atatürk Parkının örnek bir kent parkı olması amacıyla tasarım süreçleri ile beraber irdelenmiş ve tasarım yazılımları kullanılarak öneri proje verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Design is to prepare the first form or model of a thing after being imagined in one?s mind; on the other hand landscape design is the action of creating physical strategies and forms considering ecological, artistic and aesthetic criteria in the concept of creating or changing landscapes and places.Landscape architecture having the benefit of PC-supported design which is one of the technological opportunities is able to spare more time and also reach effective solutions in the process of design. Today, PCs with software and hardware technologies are seen as an alternative to models in order to display the imagination of architects.CAD software used in the works of landscape architecture provides a large variety in the field of design and presentation techniques. In addition to this, it is effective at spending less material, time, money and workmanship, but also effective at creating images that are almost real.Atatürk Park which is in the district named Alanya, is situated between Social Facility of the municipality and Damlataş Cave which has a priority as an historical, archaeological, natural and urban area under protection .The park by the beach, is 6955 m². Whereas, the present situation of the park aesthetically and functionally inadequate and needs to be re-constructed. With the aim of making Atatürk Park a good example among other city parks, a draft project shall be proposed using SketchUp with the design process.