Peyzaj mimarlığında bilgisayar destekli programların bitkisel tasarım sürecinde incelenmesi 'Düzce Üniversitesi Botanik Bahçesi örneği'
Examination of computer aided programs in landscape architecture in botanical design 'as an example of examination of Duzce University Botanical Garden'
  1. Tez No: 577971
  2. Yazar: EZGİ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilgisayarlar icat edilmeye başlandığı zamanlarda bir oda büyüklüğünde yer kaplıyorken 2000'li yıllardan itibaren ufak çantalara sığar hale gelmesine rağmen işlevi tartışılamayacak kadar etkili olmuştur. Hayatımıza birçok kolaylık getirmesinin yanında faydası da göz ardı edilememektedir. Bilgisayarlar hayatımızın her alanında etkili olduğu gibi peyzaj mimarlığı dalında da fazlasıyla kullanılmaktadır. Günümüzde geleneksel sunum teknikleri yerini yavaş yavaş bilgisayar destekli programların akışına bırakmaktadır. Çünkü bazı programların eşliğinde istekler uygun şekilde tasarlanabilmekte, görseller ile daha gerçekçi ve ilgi çekici sonuçlar elde edilmektedir. Bu tez çalışmasında; hızla gelişmekte ve ilerlemekte olan bilgisayar ve iletişim teknolojilerinin, peyzaj mimarlığı tasarım sürecine etkilerini saptamak, özellikle güncel iki boyut (2B) ve üç boyut (3B) programlarının görsel sunum tekniklerindeki önemi ve gerekliliğini vurgulamak, aynı zamanda bilgisayar teknolojisinin bitkisel tasarım aşamasındaki avantaj ve dezavantajları da irdelenmektedir. Tez çalışmasının amacı, görselleştirme teknolojisinin kullanım aşamalarını, kullanımdaki zorluk derecesini ve gereksinim olup olmadığını, peyzaj ve çevre planlamasındaki uygulama potansiyelini incelemektedir. Çalışmada tasarım sürecinde kullanılan ve tercih edilen programlar örneklerle değerlendirilmiştir. Bu konuda önce literatürde yapılmış bilimsel araştırmalar ve mevcut uygulamalar incelenmiş, bu uygulamaları kullanan peyzaj mimarlığı öğrencilerine ve uzman görüşlerini almak amacıyla belirli firmalara yönelik anket çalışması yapılmıştır. Tüm sonuçlar elde edildiğinde genel bir anket yapılmış ve uluslararası geçerliliği açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the invention of the computers began, they took up the size of a room. Later, in 2010s, computers became small enough to fit into small cases and their function became more effective. Computers brought both many easiness and benefits. They are used in every field of our lives as well as landscape architecture. Today, computer-aided programs are gradually being used instead of traditional presentation techniques. Because, with some programs, the desired things can be designed appropriately and with the visuals made, more realistic and interesting results can be obtained. In this thesis study, it is examined that the determination of the effects of rapidly developing and progressing computer and communication technologies on the landscape architecture design process, especially emphasizing of the importance and necessity of current two-dimensional (2D) and three-dimensional (3D) programs in visual presentation techniques and also the advantages and disadvantages of computer technology in angle of botanical design. The objective of this thesis study is to examine the stages of use of visualization technology, the degree of difficulty in use and the need for it, and the application potential in landscape and environmental planning. In this study, the preferred programs used in the design process were evaluated with examples. In this regard, firstly scientific researches and current applications in the literature have been examined, surveys were conducted for landscape architecture students using these applications and specific companies in order to get expert opinions. After obtaining all the results, a general survey was conducted and it evaluated in terms of international validity.