Euro-dolar paritesi ve reel döviz kuru'nun IMKB 100 endeksi'ne etkisi
Euro dollar parity and the effects of the real exchange rates on the index of IMKB 100.
- Tez No: 290016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören hisse senedi fiyatları ile Euro-Dolar Paritesi ve Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi arasındaki ilişki ?Çoklu Doğrusal Regresyon? ile ilişkinin yönü ise, ?Granger Nedensellik Testi? ile incelenmiştir. Veri seti olarak, 2000 yılının Ocak ayından 2009 yılının Temmuz ayına kadar aylık veriler kullanılmıştır. Bağımlı değişken olarak İMKB 100 Endeksi ay içerisindeki günlük kapanış fiyatlarının ortalamaları, bağımsız değişkenler olarak da Euro-Dolar Paritesi'nin ay içerisindeki günlük değerlerinin ortalamaları ve TÜFE Bazlı REDKE'nin ay sonundaki değerleri analize tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda, Euro-Dolar Paritesi ve Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi'nin İMKB 100 Endeksi'ni %77,5 oranında açıkladığı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca Granger Nedensellik Testi sonucuna göre; İMKB 100 Endeksi'nin Euro-Dolar Paritesi ve Reel Efektif Döviz Kuru Endeksinin bir önceki ay değerinin sebebi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, relation between stock prices that are traded in IMKB with Euro-Dollar Parity and Real Effective Exchange Rate Index is analysed by Multiple Linear Regression and course of this relation is analysed by Granger Causality Test. Monthly data between January 2000- July 2009 are used as data set. Avareges of daily closing prices of IMKB 100 within months are analysed as dependent variable, average of daily values of Euro-Dollar Parity within months and CPI bases Real Effective Exchange Rates Index?s values at the month ends are analysed as independent variable. As a result of this work, it is determined that Euro-Dollar Parity and Real Effective Exchange Rate Index state Index of IMKB 100 in 77,5 % and effect it positivly. Also according to result of Granger Causality Test, Euro-Dollar Parity and Real Effective Exchange Rate Index of the previous month?s value are caused by Index of IMKB 100.