Kemalpaşa ilçesinde eğitim çevre ilişkisi
Education environment relationship in Kemalpaşa district
- Tez No: 290024
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ege Bölgesi'nde yer alan İzmir iline bağlı Kemalpaşa ilçesinde eğitim faaliyetleriyle çevresel koşulların karşılıklı etkileşimini araştırmak, bu çalışmanın temel amacını teşkil etmektedir.Araştırmada, Kemalpaşa ilçesi alanı coğrafi ve çevresel faktörler bakımından farklılıklar göstermektedir. Yerleşmenin çevresel koşulları ile eğitim düzeyleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu alanda şimdiye kadar detaylı bir çalışma yapılmamıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, çevresel koşulların sosyal, ekonomik ve kültürel yapıyı etkilediği, bu etkileşimin eğitime yansıdığı belirlenmiştir. Kırsal yerleşmelerin kent merkezine olan mesafesi, kent merkezinin konumu, yeryüzü şekilleri eğitim hayatı üzerinde etkiye sahiptir.Çalışmada İzmir ili, Kemalpaşa ilçesi, belde ve köyleriyle birlikte seçilerek, buradaki eğitim ile çevresel koşulların birbirleriyle ilişkisi araştırılmaya ve elde edilen bulgulara bakılarak sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aegean province of Izmir in the Kemalpaşa district of educational activities related to education as the effects of environmental conditions, the basic purpose of this study represents.Study, the Kemalpaşa County area varies in terms of geographical and environmental factors. Environmental conditions of the settlement were examined in comparison with the level of education. A detailed study in this field has been made so far. As a result of the investigations, environmental conditions, social, economic and cultural structures that affect, it was determined that this interaction is reflected in education. Rural settlements of the distance from the city center, city center location, the earth has an impact on the life forms of education.Study of Izmir province, the Kemalpaşa district, along with selected towns and villages, where education and the environmental conditions in relation to each other by looking into the findings of its investigation and recommendations have been given to solve the problem.