Trabzon kenti geleneksel konutlarında konut - bahçe ilişkisi üzerine bir inceleme
- Tez No: 29005
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Araştırmanın amacı, sağlıklı ve uyumlu bir yaşantı için konut-bahçe ilişkisi nasıl düzenlenmelidir? ölçütler belirlene bilir mi? Kısaca; dış mekânlar bilinçli olarak nasıl oluşturulabilir? sorularına bahçeler ölçeğinde yanıt aramak, çözüm getirmektir. Bu çalışmada, konut yerleşim ve yeşilin yaşantımızdaki yerinin önemi ve evrimi belirtilerek günümüze doğru gelinmiştir. Birinci Bölüm 'de, problem tanıtılmakta ve konuya yaklaşım açıklanmaktadır. İkinci Bölüm1 de, tarihsel süreç içinde konut-bahçe ilişki sinin gelişimi ve biçimlendirme ilkeleri ele alınmakta, yeşil alanların önemi ve konut yerleşimindeki faktörü belirtilmektedir. Üçüncü Bölüm' de, araştırma yer almaktadır. Geleneksel bahçeli konutlar daha çok bahçeler esas alınarak, doğrudan tesbit ağırlıklı incelenmiştir. Bahçeli konutların kendilerine özgü bazı özellikleri üzerinde durulmuştur. Konut-bahçe tipleri gruplandırılmış ve şematize edilerek belirtilmiştir. Bahçeler de yeralan herbir eleman konut-bahçe ilişkisi açısından ele alınarak açıklanmıştır. Ayrıca bahçeli konut tipleri bitkiler açısından da incelenmiştir. Dördüncü Bölüm' de, sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to seek answers to the following questions :“How should the relation between house and garden feg in order to provide a healthy and harmonious life? Can criteria for the design of the gardens be determined? How the outdoor spaces can be consciously formed?”In this study, the importance and the evolution of house settlements and the green, up to ourdays have been studied. The problem has been presented in the first chapter and the approach to the subject has been explained. In the second chapter, the development of house and garden relation and the design principles have been considered. The importance of green spaces and their effect on house settlement have been specified. In third chapter the traditional houses in Trabzon and their gardens have been examined. Some features of the houses related to their gardens were explained. The types of house-garden have been classified and shown diagramatically. Each element in garden has been explained regarding to the relation between house and garden. The types of garden houses have been also studied from the point of view of the plants. The results and the proposals have been discussed in the fourth chapter.