Okul öncesi eğitimde görsel sanatlar etkinliklerinin gerekliliği
The importance at the visual art activiter at preschool education
- Tez No: 290077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN OKAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Okul öncesi dönem boyunca çocuk, var olan gizil güçlerini resmederek, oyun oynayarak kendiliğinden ortaya koyar ve böylece hayata hazırlanır. Bizim görevimiz, çocuğun bireysel gelişim düzeyine uygun eğitimi verip, geniş özgürlükler tanıyarak, özgün ürünler yapmasına yardımcı olmaktır. Resim etkinlikleri çocuğun, kendi kendisiyle ve çevreyle iletişim kurarak diğer etkinliklerde öğrendiklerini çizgi ve renklerle anlatmasıdır. Bu nedenle, ana sınıfı etkinliklerinin çocukların gelişim süreci göz önünde tutularak uzun süreli gözlenmesi ve değerlendirilmesi gereklidir.Bu çalışmada Okul Öncesi Eğitimde Görsel Sanatlar etkinliklerinin çocuğun gelişim süreci üzerinde yeni beceriler kazandırmadaki etkisi ve farklı gelişim alanları üzerindeki katkılarını belirleyerek eğitimi nasıl daha verimli hale getirebiliriz gibi sorunlarda eksikliklerimizi görmek ve çözümler üretmek amaçlanmıştır.Çalışma verilerinin elde edilme aşamasında 10 maddeden oluşan anket 2010?2011 öğretim yılında görev yapmakta olan 30 Okul Öncesi öğretmenine uygulanmıştır. Çalışmada örneklemden veri toplanmasın da araç olarak anket formu kullanılmıştır. Okul öncesi dönemden artık ilköğretime gelmiş olan çocuk resim derslerinde verilen her konuda farklı bakış açıları geliştirebilecek, bunları özgürce ifade edebilecek, diğer çocuklara göre daha aktif ve daha verimli olacaktır. Kendini kolayca ifade edebilen ve topluma yararlı bir birey olmanın ilk temellerini atmış olacaktır.Resim eğitimi çocukların yaratıcılık gücünü geliştirmeyi, karşılaştıkları sorunları yepyeni bir biçimde çözümlemeyi öğrenmelerini amaçlar. Sanat eğitimi ile bireylerin yeteneğinin geliştirilmesi, yaratıcı, kendine güveni olan, estetik beğeni düzeyi yüksek gençler yetiştirmek eğitimin amacı olmalı, bu amaca ulaşıldığı zaman aynı niteliklere sahip uygar bir toplumda yaratılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
During pre-school period, the child puts forward his/her existing latent power by drawing or playing games so that prepares himself/herself for life. Our duty is to help him/her to produce original products by giving suitable education to his/her individual development level and providing them more freedom.Drawing activities are the child?s explanation of learned things in other activities with lines and colors by means of communicating with himself/herself and with environment. Therefore, the activities in nursery should be observed and evaluated for a long time by considering children?s developmental process.In this study,It is aimed to see our missings and produce the solutions on the problems such as how we can make education more efficient? by determining the effect of the visual art activities on the child?s development process and on gaining new skills and its contribution on different development areas in the pre-school education.In the stage of obtaining study data, the questionnaire consisting of 10 items was applied to 30 pre-school teachers on duty. In the study, questionnaire form was used as a means on collecting data from samples. The child who went to the primary education from the pre-school period will be able to develop a different perspective about all the subjects, will be able to express them freely, will be able to be more active and more efficient according to other children.So the child will be realized the first fundations of expressing himself easily and becoming a useful person in society.The Picture is aimed to develop the power of creativity and learn new forms of solution in the problems encountered. The education must aim to develop the individual skills through art and educate the creative, self-confident young people with high levels of aesthetic appreciation.