Anaokulu öğretmenleri tarafından çocuklara yaptırılan görsel sanat etkinliklerinin yaratıcılık açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the preschoolchildren?s visual art activities in terms of creativity
  1. Tez No: 228369
  2. Yazar: HÜSNİYE ÖZLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırmada, anaokulu öğretmenleri tarafından çocuklara yaptırılan görsel sanat etkinliklerinin yaratıcılık açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2007-2008;2008-2009 eğitim-öğretim yıllarında, Milli Eğitim'e bağlı resmi ve özel, toplam 25 okulda, 6 yaş grubu çocukların, pano ve sergi alanında sergilenen görsel sanat etkinliklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın verilerini, çocukların yaptıkları görsel sanat etkinlikleri, gözlemler ve yaratıcılığın değerlendirildiği kriter kağıtları oluşturmuştur. Araştırmaya; belirlenen anasınıflarında, eğitim-öğretim yılı içersinde yapılan, pano ve sergi alanlarında sergilenen görsel sanat etkinliklerinin fotoğraflanması ile başlanmıştır. Ayrıca çocuklar, görsel sanat etkinlikleri yaparken, ortam ve öğretmen davranışları da gözlemlenmiştir. Belirlenen görsel sanat etkinlikleri, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'nden 3 uzmanın onayladığı yaratıcılık kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırma verilerinin değerlendirilmesi sonucunda, anaokulu öğretmenleri tarafından çocuklara yaptırılan görsel sanat etkinliklerinin, çocukların yaratıcılıklarının gelişimi desteklemediği, kopya, şablon, taklit çalışmaların yoğun olarak yaptırıldığını, bunun da yalnızca el becerisini geliştirmeye ve de çocukların boş zamanlarını değerlendirmelerine yönelik etkinlikler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to evaluate preschool children?s visual art activities in terms of creativity. In the research, -2007-2008 2008-2009 education periods-it is benefited from a group of sixth age childeren?s visual art activities in official and private total 25 schools of national education. Preschool children?s visual art activities, observations and evaluation papers of their creativities are formed this research datas. The research started in determined kindergartens and education period with the photographies of the exhibited visual arts.Also, the environment and teachers? behaviours are observed while the children are drawing their pictures. The determined visual art activities are evaluated according to creativity criterions by three experts in Gazi University Fine Arts Education Deparment. At the end of the research data evaluations, ıt can be seen that copy, stenciling ruler, imitating activities are used by the children but in drawings they don?t benefit from kids? imaginations also technique materials are given to kids limited and that given materials are not help the kids to distinguish their technique opportunities and also kids are not motivated before activity or during activity.It can be said that visual art activities done by kids ; are only helping their handcrafts and filling their empty times.So their activities are not original or different.Finally it can be said that kindergarten teachers don?t make kids to create their original visual arts so those arts don?t support kids?creativity devolopments.