Sınıf öğretmenlerinin ve sınıf öğretmenliğinde okuyan öğrencilerin görsel sanatlar ile ilgili görüşleri
Classroom teachers and students in classroom teaching views on visual arts
  1. Tez No: 290076
  2. Yazar: SİNAN BAHAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN OKAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma; sınıf öğretmenlerinin ve sınıf öğretmenliği öğrencilerinin İlköğretim Görsel Sanatlar Dersi ile ilgili görüşleri alınarak hazırlanmıştır.Araştırma için gerekli olan veriler, Niğde ili merkez ilçede ve köylerde yer alan 17 ilköğretim okulunda görev yapan 50 sınıf öğretmeni ile Niğde Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği dördüncü sınıf öğrencisi 50 kişiden elde edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin ve sınıf öğretmenliğinde okuyan öğrencilerin Görsel Sanatlar Dersi ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi amaçlanan bu araştırma, tarama modelinde nitel bir çalışmadır.Araştırma sonucunda elde edilen sonuçları kısaca şöyle özetleyebiliriz;Sınıf öğretmenleri ve sınıf öğretmenliği dördüncü sınıf öğrencileri, Görsel Sanatlar Dersi Programının içeriğinin yoğun ve haftada bir saatlik derste yeni programın içeriğinin uygulanamayacağını belirtmişlerdir. Katılımcıların büyük çoğunluğu velilerin Görsel Sanatlar Dersine karşı ilgisiz olduğunu söylerken, katılımcılardan bazıları kendilerini bu derse karşı yetersiz bulmaktadırlar. Öğretmenlerin ve sınıf öğretmenliği öğrencilerinin büyük bir kısmı, Görsel Sanatlar Dersine branş öğretmenlerinin girmesi gerektiğini, ders saatinin arttırılmasının gerektiğini, öğretmenlere hizmet içi eğitim verilmesi ve eğitim fakültelerinde dersin eğitim kalitesinin arttırılmasının gerektiğini dile getirmişlerdir.Bu sonuçlara dayalı olarak; Görsel Sanatlar Dersinin kapsam ve içeriği konusunda öğretmenlere hizmet içi eğitim seminerleri düzenlenebileceği, öğretmen adaylarının hizmet öncesinde Görsel Sanatlar Dersi yeterliliklerini arttırabilmelerine yönelik olarak kuramsal ve uygulamalı olarak düzenlemeler yapılabileceği, Görsel Sanatlar Dersi Programı ulusal anlamda tekrar gözden geçirilerek, programın uygulanabilirliğinin arttırılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is the class teachers and classroom teaching elementary students about the opinions of the Visual Arts course is based.The data for the study, counties and villages in the province of Nigde 17 elementary school teachers in the classroom teacher with 50 fourth-year student at Nigde University, School Teacher 50 people have been obtained. Classroom teachers and students in classroom teaching, this research aimed at determining the views of the Visual Arts Instructor, a qualitative study of screening model.The results obtained from the study can be summarized briefly as follows;Class teachers and classroom teaching fourth grade students, Visual Arts Program, the contents of the course of one hour per week intensive course and stated that the new program does not apply to the content. The vast majority of participants said that parents are uninterested in the Visual Arts Course, this course participants themselves against some of them deem inadequate. Most of the teachers and students in classroom teaching, Visual Arts Course of branch teachers should enter the course should be increasing the clock in-service training of teachers and increasing the quality of the teaching faculties of education should be expressed.Based on these results; Visual Arts Course scope and content of the seminar is organized in-service training for teachers, teacher candidates' prior service in increasing the capabilities of Visual Arts Instructor tion as a theoretical and practical arrangements can be made for the Visual Arts in Teaching Program is reviewed again in a national sense, the applicability of the program proposed to be increased.