Avrupa Birliği'nde yoksullukla mücadele ve Türkiye'nin uyum sürecindeki yeni uygulamalar
Combating against poverty in the European Union and Turkey's new practices in the cohesion process
  1. Tez No: 290101
  2. Yazar: ZEKİ BİLDİRİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yoksulluk, insanlık tarihinden bu yana var olan bir yaşamsal sorundur. Yoksulluk değişen zamana ayak uydurmakta, varlığını ekonomik ve sosyal yaşam içerisinde başkalaşım geçirerek sürdürmektedir. Değişen ve büyüyen yoksulluk sorununa karşı, yoksullukla mücadele politikalarının da sürekli gelişebilen bir yapıda olması gerekmektedir.Bu çalışmada yoksulluk kavramı ve modern yoksullukla mücadele politikaları incelenmiştir. Türkiye'nin Avrupa Birliğine üye olma hedefi doğrultusunda, Birliğin yoksullukla mücadele politikaları ve Türkiye'deki yoksullukla mücadele uygulamaları değerlendirilmiştir.Üç bölümden oluşan bu çalışma ile Avrupa Birliği'ne uyum sürecinin Türkiye'nin yoksulluk algısını geliştirdiği ve yoksullukla mücadelede modern politikalar üretilmesine vesile olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty is a vital problem which exists among the history of civilization. Poverty keeps up the changing times by changing its form in the economic and social life. The policies against the changing and growing poverty must be in a form which is capable for continuous development.In this study, poverty and modern anti poverty policies were examined. The anti poverty policies of the Union and Turkey's practices for fighting poverty were evaluated in respect to Turkey's aim to became a member of the European Union.By this study, which consists three parts, concludes that the cohesion process to European Union improved the poverty vision of Turkey and conduced to develop modern policies against poverty.