Gelişim süreci içinde Cumhuriyet dönemi cami mimarisinin irdelenmesi Konya örneği
The Examination of the mosque architecture in the period of republic with in the process of development the case of Konya
- Tez No: 29013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Yüksek Lisans Tezi GELİŞİM SÜRECİ İÇİNDE CUMHURİYET DÖNEMİ CAMİ MİMARİSİNİN İRDELENMESİ -KONYA ÖRNE?İ- Murat ORAL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Kerim ÇINAR 1993. sayfa: Jüri: ÖZET Bu araştırma. dinî mimarinin en önemli yapı birimi,“camii mimarisi'ni, Konya ölçeğinde ve ”Cumhuriyet Dönemi“ zaman dilimi içinde ele almayı amaçlamaktadır. Böyle bir değerlendirmenin önkoşulu da elbette caminin ve bununla ilgili olguların gelişim süreci içinde irdelenmesini gerektirmekledir. Bu düşünce doğrultusunda araştırma şu bölüm başlıkları altında ele alınmaktadır. İlk bölümde; konunun önemi, amacı, sınırları ve materyal belirtilmekte, aynca, yararlanılan kaynaklardan bazılarının özelleri verilerek konu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde; ”camii“ konusu genel olarak ve gelişim süreci içinde örneklerle incelenmekte, kriterler değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde; cami mimarisinde klasik plan elemanları ve fonksiyonları ortaya konulmaktadır. Dördüncü bölümde; Cumhuriyet Dönemi içinde cami mimarisinin yeri yine örneklerle incelenmektedir. ”;Beşinci bölümde: "Cumhuriyet Dönemi Konya Camilerinin katalog çalışmalarına yer verilmekte, bu bilgilerden elde edilen sonuçlar tartışılmakta, camiin, bugünkü konumu üzerinde durulmaktadır. Sonuç bölümünde ise: elde edilen bulgular değerlendirilerek bir sonuca gidilmekte ve önerilerin sunumu ile çalışma tamamlanmaktadır. II
Özet (Çeviri)
Masters Thesis THE EXAMINATION OF THE MOSQUE ARCHITECTURE IN THE PERIOD OF REPUBLIC WITHIN THE PROCESS OF DEVELOPMENT - THE CASE OF KONYA- Murat ORAL The University Of Selçuk The Institute Of Natural And Applied Sciences The Department Of Architectural The Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Kerim ÇINAR 1993. page: Jury: ABSTRACT The aim of this research is to examine“the mosque architecture”which is the most important type of religious architeciure, on the scale of Konya and within the time of the Period of Republic (After 1923). Of course, the precondition of such a assesment requires to examine the mosque and the related phenomena within the process of development. In the direction of this thought, the research is carried out under the title of these following chapters: In the first chapter, the importance, the boundaries and the materials of the subject are explained. Furthermore, some knowledge is given about the studies related to this subject by summarizing some of the sources which have been utilized from. In the second chapter, the concept of“mosque”is studied by giving examples in the process of development in general and the criteria are assessed. In the third chapter, the parts of familiar plan and their functions in the mosque architecture are put forward. IllBeşinci bölümde:“Cumhuriyet Dönemi Konya Camileri”nin katalog ça lışmalarına yer verilmekte, bu bilgilerden elde edilen sonuçlar tartışılmakta, camiin, bugünkü konumu üzerinde durulmaktadır. Sonuç bölümünde ise: elde edilen bulgular değerlendirilerek bir sonuca gidilmekte ve önerilerin sunumu ile çalışma tamamlanmaktadır. II