TUSAGA-Aktif GPS ağ verileri ile bölgesel iyonosferik modelin oluşturulması
Contribution of local ionosphere model using TUSAGA-Aktif GPS network
  1. Tez No: 290184
  2. Yazar: HACI BAHADIR ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HALİS SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı lokal iyonosfer modelinin, navigasyon ve GIS amaçlı veri toplayıcıları için sağlayacağı katkıların incelenmesidir. Bu amaçla özellikle tek frekanslı alıcıların kullanılabilirliği, iyonosfer modellerinin tek frekanslı alıcılarla yapılacak ölçme sonuçlarına katkıları araştırılmıştır. Bu çerçevede, çift frekanslı alıcılarla toplanan veriler kullanılmış, L3 iyonosferden bağımsız PPP çözümleri referans olarak alınmış, aynı veri setinin L1 frekansı iyonosfer modellerle çözülerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu çalışma kapsamındaki yapılan değerlendirmelerde Bernese 5.0 yazılımı kullanılmıştır. L1 frekansı lokal ve global iyonosfer modelleri ile yapılan PPP çözümleri sonucu her iki modele ait değerlerin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Tek frekanslı GPS alıcılarında PPP yönteminde lokal iyonosfer modeli ile birlikte birçok veri merkezlerinde üretilen ve sunulan global iyonosfer modelinin de kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate the contribution of local ionosphere model to the data collectors for navigation and GIS. For this purpose, the usability of single frequency receivers and the contribution of local ionosphere model to the measurement results performed with single-frequency receivers were investigated. In this context, the data collected with dual-frequency receivers are used; the PPP solutions independent from L3 ionosphere was taken as reference, L1 frequency of the same data sets is analyzed by ionosphere models and several comparisons were made. Bernese 5.0 software is used for the analyses within the scope of this study. Close values were obtained for both models by the results of PPP (Precise Point Position) solutions performed with L1 frequency local and global ionosphere models. As a result of the study, global ionosphere model produced and presented by several data centers and local ionosphere model could be used for the single-frequency GPS receivers with the PPP method.