17 Kasım 2021 Düzce Depremi'nin nokta konumlarına etkisi
The impact of the November 17, 2021 Düzce Earthquake on point locations
- Tez No: 897843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
17 Kasım 2021'de, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alan Düzce ilinde yerel saatle 15.40'ta bir deprem meydana gelmiştir. Deprem Düzce ve ilçeleri olmak üzere çevredeki illeri de etkilemiştir. Düzce depremi, sismik aktivitenin yoğun olduğu bir bölgede gerçekleşmekte olup deformasyon ölçümlerinin önemini ortaya koymuştur. Bu deformasyonların tespiti ve izlenmesi amacıyla GNSS (Global Navigation Satellite System) tekniği kullanılmıştır. Türkiye'nin coğrafi konumundan dolayı deprem kuşağında olması kaçınılmazdır. Bu yüzden elde edilen bulguların gelecekteki deprem risklerini azaltmaya yönelik çalışmalara katkı sağlamaya ve afet yönetim stratejilerine katkı sağlamayı amaçlanmıştır. Bu çalışma, Düzce ve çevresindeki illerde Hassas Konum Belirleme (Precise Point Positioning - PPP) yöntemi kullanarak GPS ve GLONASS uydu verileriyle depremin etkilerini araştırmayı hedeflemiştir. Uluslararası GNSS Servisi'ne (IGS) ait 6 istasyon (ANKR, ZECK, BUCU,MIKL, NICO, SOFI) ve Türkiye Ulusal Sabit GNSS Ağı-Aktif (TUSAGA-Aktif) ağına ait 8 istasyon (BILE, BOL1, HEND, IZMT, KRSU, NAHA, SLEE, ZONG) belirlenmiştir. Belirlenen bu istasyonlara ait 20 günlük bir süre boyunca (7 Kasım 2021 - 27 Kasım 2021) ölçüm verileri toplanmıştır. TUSAGA-Aktif istasyonlarını çevreleyecek şikilde seçilen IGS istasyonlarıyla Açık kaynaklı yazılım olan Net_Diff yazılımı aracılığıyla ağ çözümü yapılmıştır. Hassas Konum Belirleme (PPP) yöntemi ile GPS ve GLONASS uydu alıcılarından toplanan veriler, yüksek doğrulukta statik ve kinematik konum belirlemek amacıyla analiz edilmiştir. Her bir istasyona ait veriler grafiklere dönüştürülerek incelendiğinde deprem merkezine yakın HEND istasyona ait sinyal tespit edilmiştir. HEND istasyonuna 16 Kasım 2021, 17 Kasım 2021 (deprem anı), 18 Kasım 2021 günlerine ait veri setlerini lineer giderme trendi uygulanarak açı değerleri (enlem-boylam) uzunluğa çevrilmiştir. 17 Kasım tarihinde paralel daire doğrultusunda ±1,5 cm, meridyen doğrultusunda ±2 cm ve yükseklikte ±25 cm'lik genliklerde bir hareket olduğu gözlemlenmiş olup 17 Kasım 2021 tarihinde saat 00.00'da ise yaklaşık 2 saat 30 dakika süren sinyal tespit edilmiştir. Deprem saatine ait sinyal tespit edilemediği için farklı bilimsel yazılımlar kullanılarak analiz edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
On November 17, 2021, an earthquake occurred in Düzce province, located on the North Anatolian Fault Line, at 15:40 local time. The earthquake affected Düzce and its districts as well as surrounding provinces. The Düzce earthquake occurred in a region with intense seismic activity and revealed the importance of deformation measurements. The GNSS (Global Navigation Satellite System) technique was used to detect and monitor these deformations. Turkey is inevitably located in an earthquake zone due to its geographical location. Therefore, the findings obtained are aimed to contribute to studies aimed at reducing future earthquake risks and to contribute to disaster management strategies. This study aimed to investigate the effects of the earthquake with GPS and GLONASS satellite data using the Precise Point Positioning (PPP) method in Düzce and its surrounding provinces. Six stations (ANKR, ZECK, BUCU, MIKL, NICO, SOFI) belonging to the International GNSS Service (IGS) and eight stations (BILE, BOL1, HEND, IZMT, KRSU, NAHA, SLEE, ZONG) belonging to the Turkish National Permanent GNSS Network-Active (TUSAGA-Active) network were determined. Measurement data of these stations were collected for a period of 20 days (November 7, 2021 - November 27, 2021). A network solution was made with the IGS stations selected to surround the TUSAGA-Active stations via the open source software Net_Diff. The data collected from GPS and GLONASS satellite receivers with the Precise Positioning (PPP) method were analyzed in order to determine high-accuracy static and kinematic location. When the data for each station was converted into graphics and examined, the signal belonging to the HEND station close to the earthquake epicenter was detected. Angle values (latitude-longitude) were converted to length by applying linear removal trend to the data sets of November 16, 2021, November 17, 2021 (earthquake moment), and November 18, 2021 at the HEND station. On November 17, it was observed that there was a movement of ±1.5 cm in the parallel direction, ±2 cm in the meridian direction, and ±25 cm in height, and a signal lasting approximately 2 hours and 30 minutes was detected at 00:00 on November 17, 2021. Since the signal belonging to the earthquake time could not be detected, it is recommended to analyze it using different scientific software.