Remazol turkuaz mavi tekstil boyar maddesinin sulu çözeltilerden elektrokoagülasyon yöntemi ile giderimi
Removal of remazol turquoise blue textile dye from aqueous solutions by electrocoagulation
  1. Tez No: 290183
  2. Yazar: CİHAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, alüminyum elektrotlar kullanılarak Remazol Turkuaz Mavi (RB 21) tekstil boyarmaddesinin sulu çözeltilerden elektrokoagülasyon (EC) yöntemi ile giderim çalışmaları yapılmıştır. Başlangıç boyarmadde konsantrasyonu, işletim zamanı, pH, iletkenlik ve akım yoğunluğu gibi işletim parametrelerinin etkisi en iyi renk giderim ve optimum işletme şartlarının belirlenmesi için incelenmiştir. Ayrıca elektrot tüketimi ve enerji maliyetleride hesaplanmıştır. Renk giderme veriminin zamanla arttığı gözlenmiştir. Birinci dakika sonunda %13 olan renk giderim verimi 20. dakika sonunda %99 değerine ulaşmıştır. pH 4-9 arasında boyarmaddenin renk giderim verimi 20. dakikanın sonunda %95.0-99.1 arasında değişmiştir. İletkenlik 0.5-2.0 mS/cm arasında çalışıldığında en iyi renk giderim verimi %93.0-99.1 arasında değişmiştir. Çözeltiye 0.5-5.0 A/m2 değerinde akım yoğunluğu uygulandığında, akım yoğunluğu yükseldikçe renk giderim veriminin arttığı gözlenmiştir. 0.5 A/m2 akım yoğunluğu uygulamasında %96.5 olan renk giderim verimi 5.0 A/m2' de %99.5 değerine ulaşmıştır. Çalışmaların sonucunda başlangıç konsantrasyonu 100 mg/L RB21 boyarmaddesinin sulu çözeltilerinden gideriminde, pH 5.1, akım yoğunluğu 1.0 A/m2, iletkenlik 1.0 mS/cm ve işletim zamanı 20 dakika olduğunda optimum renk giderim verimi elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of RB21 textile dye from aqueous solutions was investigated by electrocoagulation process using aluminum electrodes. The effect of operating parameters such as initial dye concentration, operating time, initial pH, current density and conductivity were studied for removal of RB21 effectively and to obtain optimum operating conditions. Energy and electrode consumptions were also calculated. Color removal efficiency increased with operating time. Removal efficiency of RB21 was reached to 13% at 1 min and 99% at 20 min of operating time. When pH was 4-9, removal efficiencies of the dye was in the range of 95.0-99.1% at 20 min operating time. The removal efficiencies of the dye were 93.0-99.1% as the conductivity was changed from 0.5 to 2.0 mS/cm. As the current density was increased from 0.5 to 5.0 A/m2, the removal efficiency was slightly enhanced which was changed from 96.5% at 0.5 A/m2 and 99.5% at 5.0 A/m2. The optimum operating conditions for removal of RB21 were pH 5.1, 1.0 A/m2 of current density, 1.0 mS/cm of conductivity and 20 min of operating time at 100 mg/L of initial dye concentration.