Yeni tip köprülü siklotrifosfazen bileşiklerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve bazı özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of new type bridged cyclotriphosphazene compounds, determination of their structures and investigation of their properties
  1. Tez No: 290196
  2. Yazar: DERYA DAVARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BEŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Siklofosfazenlerin organik, anorganik ve organometalik ligandlarla nükleofilik sübstitüsyon reaksiyonları sonucu çeşitli özelliklere sahip siklotrifosfazen türevleri sentezlenmiştir. Bu özelliklerden biri de sıvı kristal davranışlardır. Sıvı kristal siklotrifosfazenlerle ilgili bilimsel araştırmalar yapılmış ve bu çalışmaların bir kısmı hakkında tez içinde bilgi verilmiştir.Bu tez çalışması kapsamında amaç, üç köprülü siklotrifosfazen bileşikleri sentezleyerek, bu bileşiklerin uzun zincirli alkoller ile reaksiyonları sonucu elde edilen yeni tip ?açık kapsül yapılı? köprülü siklotrifosfazen bileşiklerinin sıvı kristal özelliklerini incelemektir.Bu doğrultuda öncelikle (NPCl2)3 bileşiği uzun alkil zincirine sahip diol ve diamin reaktifleri ile etkileştirildi ve üç köprülü siklotrifosfazen bileşiklerinin oluşum şartları incelendi. Dioller ile elde edilen üç köprülü bileşiklerin izole edilememesi, buna karşılık diaminlerle elde edilen üç köprülü bileşiklerin verimlerinin yüksek olması nedeni ile çalışmaya başlangıç maddesi olarak, diamin türevi üç köprülü siklotrifosfazen bileşikleri ile devam edildi.Elde edilen üç köprülü siklofosfazen bileşikleri ise uzun zincirli alkoller ile etkileştirilerek ?açık kapsül yapılı? olarak isimlendirdiğimiz bileşikler sentezlendi. Bu bileşiklerin genel yapısı aşağıdaki gibidir.Sentezlenen bileşiklerden üç tanesi sıvı kristal özellik gösterdi.
Özet (Çeviri)
Reactions of cyclophosphazene with organic, inorganic and organometallic ligands lead to cyclophosphazene compounds with different properties. One of these properties is liquid crystallinity. There are some works related with liquid crystal cyclotriphosphazatrienes and some of them are mentioned in this thesis.Our purpose in this work is to synthesis triple bridged cyclotriphosphazene compound and to investigate of liquid crystallinty of ?open capsule shaped? bridged cyclotriphosphazene compounds obtained from reactions of triple bridged cyclotriphosphazene compounds with long chain alcohols.For this purpose, compound (NPCl2)3 was reacted long chain -diol/-diamin and conditions of formation were investigated for triple bridged cyclotriphosphazene compounds. Triple bridged cyclotriphosphazene compounds obtained from the reaction of (NPCl2)3 with diols are low yield whereas they are high yield with -diamines. Teherefore it was decided to use -diamin derivative of triple bridged cyclotriphosphazene compounds as starting material.-Diamien derivatives of triple bridged cylotriphosphazenes were reacted with long chain alcohols and new type bridged cyclotriphosphazene compounds which as named ?open capsul shaped? were synthesized. Shape of molecules was shown following image:Three compounds of this type molecule have liquid crystal beheviour.