Digital signal processor (DSP) accelerated image enhancement for infrared imaging systems
Kızılötesi görüntüleme sistemleri için sayısal işaret işlemci (Sİİ) ile hızlandırılmış görüntü iyileştirme
  1. Tez No: 290236
  2. Yazar: NURPINAR AKDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, kızılötesi görüntüler için Dengeli Karşıtlık Uyarlamalı Histogram Denkleme ve Yeğinlik Pekiştirme tekniğinin gömülü platform üzerine uyarlanmasını ele alır. Geliştirilen yazılım BeagleBoard üzerine entegre edilerek, operatör ekranı için gerekli olan performansı sağlayacak iyileştirme teknikleri araştırılmıştır. Genel amaçlı işlemci ve sayısal işaret işlemcisi (Sİİ) arasında paylaştırılan dağıtık yazılım, hesaplamanın yoğun olduğu işlemlerde Sİİ kaynaklarını kullanır. Performans analizleri, farklı parametreler için yapılmış ve tekniğin doğruluğu MATLAB çıktıları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the implementation of Balanced Contrast Limited Adaptive Histogram Equalization and Contrast Enhancement (BCLAHE+CE) for infrared images on an embedded platform. The developed software is integrated onto a BeagleBoard system and optimization techniques are investigated to meet the real-time streaming performance required by operator display. The distributed software is run on a general purpose processor and a digital signal processor (DSP), passing the computational intensive operations to the DSP. Performance analysis is done by different parameter sets and the accuracy of the new implementation is compared to theoretical results from MATLAB.