Synthesis and characterization of proton conducting membranes via photoinduced grafting
Foto aşılama yöntemiyle proton iletken membranların sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 290252
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BOZKURT, YRD. DOÇ. DR. ALİ EKREM MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Işınlama ile aşılama, yakıt hücrelerinde kullanılan polimer elektrolit membranların sentezlenmesinde iyi bir tekniktir. Bu çalışma ile ilk defa yüzey ve homojen UV ışınlama yöntemi kullanılarak poli(viniliden florür) (PVDF) üzerine stiren aşılanmıştır. Sonrasında sülfonlanan ve triazol ile dop edilen kopolimerlerden nemsiz proton iletken membranlar hazırlanmıştır. Yüzey aşılama yöntemiyle elde edilen PVDF filmlerindeki stiren aşılanma derecesi, 0,5 ve 8 saat arasında değişen UV aydınlatma sürelerine göre incelenmiştir. 1,2,4-triazol ile fonksiyonlanmış PVDF-g-PSSA polimerlerinin nemsiz proton iletken özellikleri incelenmiş ve aşılanma derecesi %50.8 olan PVDF-g-PSSA2Tri membranının 150 ? C'deki maksimum nemsiz proton iletkenliği yaklaşık 5x10-2 mS/cm olarak ölçülmüştür. Homojen aşılanmayla elde edilen filmler için ise, %22 sülfonlanmış PVDF-g-PSSA polimerinin 150 ? C'deki nemsiz proton iletkenliği yaklaşık 1x10-4 mS/cm olarak ölçülmüştür. Sentezlenen aşı kopolimerlerin yapısı 1H NMR ve FT-IR analiz yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Malzemelerin termal özellikleri termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ölçümleri ile incelenmiştir. Yakıt hücrelerinde kullanıma yönelik performans değerlendirmesi için hazırlanan membranların iyon değiştirme kapasiteleri, su tutma değerleri ve hidrasyon numaraları ölçülmüş ve aşılanma derecesi ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Irradiation grafting is a well-established technique for the preparation of polymer electrolyte membranes for fuel cells. In this study, a novel process comprising UV-irradiation grafting of styrene onto poly(vinylidene fluoride) (PVDF), subsequent sulfonation and triazole doping has been developed for preparing anhydrous proton conducting membranes, which involves both surface and homogeneous grafting approaches. Degree of grafting of styrene on PVDF films prepared by surface grafting was investigated as a function of UV irradiation time, as varied from 0.5 h to 8 h. Anhydrous proton conducting properties of 1,2,4-triazole-functional PVDF-g-PSSA polymers were studied. PVDF-g-PSSA(Tri)2 with a degree of grafting of 50.8% showed a maximum water-free proton conductivity of approximately 5x10-2 mS/cm at 150 ? C. For the films obtained by homogeneous grafting, the anhydrous proton conductivity of PVDF-g-PSSA with 22% sulfonation was measured about 1x10-4 mS/cm at 150 ? C. The synthesized graft copolymers were characterized by 1H NMR and FT-IR spectroscopic analysis. Their thermal properties were examined by TGA and differential scanning calorimetry (DSC) measurements. With a view to use in fuel cells, ion exchange capacities, water uptakes, and hydration numbers of the prepared membranes were measured and correlated with the degree of grafting.