Effects of the olive extracts on cancer cell lines
Zeytin ekstraktlarinin kanser hücreleri üzerine etkisi
- Tez No: 290253
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET NERGİZ, YRD. DOÇ. DR. SEVİM IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akdeniz tipi beslenme kalp damar hastalıkları, beyin hasarına yol açan hastalıklar ve kanser gibi dejeneratif hastalıklara karşı koruyucu etkilere sahiptir. Bu beslenme tipi zeytin yağı ve zeytin ürünlerinin yüksek oranda alımı yanında meyve, sebze ve lif tüketiminin fazla olmasıyla karakterize edilir. Epidemiyolojik çalışmalar göstermiştir ki damar sertliği, kalp damar hastalıkları ve bazı tip kanserlerin görülme oranı Akdeniz ülkelerinde, Amerika Birleşik Devletleri ve Batı ülkeleri ile karşılaştırıldığında daha düşüktür. Önceki çalışmalar, Akdeniz diyetinin yararlı etkilerinin zeytin yağı ve zeytin ürünlerinin fazla ve düzenli tüketiminden olduğunu göstermiştir. Zeytin yağının faydalı etkileri onun fenolik içeriği ve yağ asidi profiline dayandırılır. Zeytin yağının fenolik içeriği antioksidan etkinliği aracılığı ile hücreleri reaktif oksijen türlerinin saldırısından korur. Ayrıca tekli doymamış yağ asit profili koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.Bu çalışmada farklı çeşitlerdeki zeytin ekstraktlarının kanser hücreleri üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Zeytin ekstraktlarının çoğalma, sitotoksisite, hücre ölümü üzerine etkileri araştırılmış ve zeytin ekstraktlarıyla muamele edilmiş kanser hücrelerinin gen ifade profili analiz edilmiştir. Topo II?, mitotik hücrelerde homolog kromozomların birbirinden ayrılmasını sağlayan olayda temel enzimdir, bundan dolayı topo II? ifade düzeyi RT-PCR tekniği ile incelenmiştir. Zeytin ekstraktlarıyla muamele edilen hücreler çoğalan hücreler ise, topo II?' yı ifade ederler. Bunlara ek olarak bu etkilere sağlıklı insan kemik iliği kökenli mezenkimal kök hücreleri üzerinde de bakılmıştır.Sonuçlar hücre tipine göre çeşitlilik göstermektedir; kolon kanseri hücre soyu ve insan kemik iliği kökenli mezenkimal kök hücreleri ekstrakt muamelesine daha dirençli iken, zeytin ekstraktları yüksek konsantrasyonda mide kanseri hücre soyları üzerinde sitotoksik, antiproliferatif ve apoptotik etki göstermektedir. Ayrıca RT-PCR sonuçları da bu sonuçları desteklemektedir; mide kanseri hücre soylarında yüksek konsantrasyonlarda hiç topo II? ifadesi gözlenmezken, düşük konsantrasyonlardaki yüksek topo II? ifade düzeyi ile sonuçlar doğrulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mediterranean style diet has protective effects against degenerative diseases such as cardiovascular diseases, neurodegenerative diseases and cancer. This diet is characterized by high consumption of fruits, vegetables, and fiber, besides high intake of olive oil and olive products. Epidemiological studies have shown lower incidence of atherosclerosis, cardiovascular diseases and some type of cancers in Mediterranean countries compared to those in United States and Western countries. Previous studies into the beneficial effects of Mediterranean diet have shown due to the high and regular consumption of olive oil and olive products. Olive oil's beneficial affect is attributed to its phenolic content and fatty acid profile. Olive oil's phenolic content protect cells from reactive oxygen species attack via its antioxidant activity. Also monounsaturated fatty acid profile is preventive against coronary heart diseases.In this study, effects of different types of olive extracts on cancer cell lines were evaluated. Proliferative, cytotoxic, apoptotic effects of olive extracts were investigated and gene expression profiles of cancer cells treated with olive extracts were analyzed. Topo II? is essential for chromosome segregation in mitotic cells, so expression level of topo II? can be used as marker of cell proliferation. Expression level of topo II? was checked by using RT-PCR. Whenever these cells, treated with olive extracts, are proliferating cells, they express topo II?. In addition, these effects on healthy human mesenchymal stem cells (hMSCs) were examined.Results show diversity according to the cell types. Olive extracts have cytotoxic, anti-proliferative and apoptotic effects on gastric cancer cell lines at high concentration while colon cancer cell line and hMSCs were more resistant to extract treatment. RT-PCR results also confirm these results by expression of topo II? in gastric cancer cell lines at low concentrations while no expression of topo II? was observed at high concentration.