The efficiency of solid waste management in Istanbul
İstanbul'daki katı atık yönetiminin verimi
  1. Tez No: 290268
  2. Yazar: İNCİ ÖZATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde, endüstrileşmiş ülkeler için, katı atık yönetimi önemli bir zorluk olmaktadır. Hızla artan nüfus, hızlı ekonomik büyüme ve hayat şartlarındaki büyüme evsel katı atık oluşum hızını artırmaktadır. Evsel katı atığın yanlış bir şekilde ele alınması, su,toprak ve atmosfer kirliliğine sebep olmakta ve gelişmiş ülkelerde önem kazanan halk sağlığı için büyük bir etkiye yol açmaktadır. Teknik nedenler bir yana, evsel katı atık yönetimi; politik, yasal, sosyokültürel, çevresel, ekonomik faktörler ve kullanılabilir kaynaklardan güçlü bir şekilde etkilenmektedir. Bu faktörler, genellile komplex yapıda olan atık yönetim sistemlerinde uluslar arası ilişkilere sahiptir. Bütün bu faktörler, sürdürülebilir bir evsel atık yönetimi çözümüne ulaşmak için ihtiyaç duyulan noktalardır.Çoğu yerel hükümetler, katı atık yönetimi çalışmalarını çöp toplama, ulaşım ve bertaraf ile sınırlandırmıştır. Ama, bu basit sistem hala bir belediyenin atık bertaraf işlemleri için ayırdığı bütçenin yarısını kullanmaktadır. Katı atık sisteminin verimi, finansal, insan kaynaklı ve politik nedenler olarak üçe ayrılmaktadır. Katı atık yönetiminin en önemli parçası, toplam atığın büyük bir kısmını yok etmek için kullanılan kompostlaştırmadır.Diğer bir önemli nokta da, sahaların inşaat ve yönetiminin ekonomik değeri, ülkemizdeki bütün yatırım maliyetlerinin geniş bir bölümüne sahiptir. Dikkate alınması gereken bir husus da, her yıl yüksek oranda göç alan Istanbul'da yanabilen, geri dönüşümlü, tehlikeli..v.b. atık türlerinin kaynağında ayrıştırılması gerekmektedir. Bu çalışmanın genel amacı, Istanbul'daki katı atık yönetiminin verimini; kompostlaştırma, düzenli depolama, enerji üretimini analiz ederek belirlemektir. Bu çalışma, özellikle Istanbul'daki I.B.B. ISTAÇ, Şile ? Kömürcüoda Bertaraf Tesisinde yapılan araştırma ile katı atık karakterizasyonu ve katı atık yönetiminin verimine odaklanmıştır.Anahtar Kelimeler; Katı Atık Yönetimi, Verim, Karakterizasyon
Özet (Çeviri)
For most industrialized countries today, solid waste management will be a remarkable challenge. Rapidly growing populations, rapid economic growth and rise in community living standards have accelerated the generation rate of municipal solid waste. The awareness that improper handling of MSW leads to contamination of water, soil and atmosphere and is a major impact on public health has caused developing nations to address this issue with increasing urgency. Aside from being a technical issue, MSWM is also strongly influenced by political, legal, socio-cultural, environmental, economic factors and available resources. These factors have interrelationships that are usually complex in waste management systems. All these issues need to be addressed to reach a sustainable MSWM solution.Most local governments confine solid waste management operations to garbage collection, transport, and disposal. However, this simple system still uses half of the total budget for a municipality?s waste disposal operations. Efficiency of a solid waste system is determined in three ways including financial, human resources and political issues. The most important factor for efficiency of solid waste management is composting in order to remove big part of the total waste. Another remarkable point is that economic value of the construction and management of the plants have a partial cost in all over the investment costs of our country. Taking into consideration that the combustible, recyclable, hazardous,.. etc. types of wastes should be separated at their source especially in Istanbul which highly allows immigrants every year. The general aim of the paper is to determine the efficiency of solid waste management in Istanbul by analyzing the composting, landfilling, energy production. This study focuses specifically on the characterization of solid waste and the efficiency of solid waste management in Istanbul with a research of I.M.M. ISTAÇ, Şile ? Kömürcüoda Disposal Plant.Keywords; Solid waste management, Efficiency, Characterization