Novel porphyrazines bearing eight (2-anthraquinonylmethylthio) groups
(2-antrakinonilmetiltiyo) grubu içeren yeni porfirazinler
  1. Tez No: 290284
  2. Yazar: TUĞBA İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN GONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tetrapirol türevleri olarak gruplandırabileceğimiz porfirinler, ftalosiyaninler, tetrabenzoporfirinler ve porfirazinler son yıllarda hem temel bilim, hem de uygulamalı çalışmalar için üzerinde önemle durulan konulardan birini oluşturmaktadır. Bu gruptan porfirinler sadece biyoloji açısından önem taşımakla kalmayıp zengin koordinasyon kimyası, kataliz ve malzeme biliminde de önemli bir yere sahiptir. Tamamen sentetik ürünler olan ftalosiyaninlerin boyar madde ve pigment olarak değerlendirilmesi yanında elektrofotografi, optik veri toplanması, gaz sensör, sıvı kristal, lazer teknolojisi ve tümörlerin fotodinamik terapisinde kullanılmaktadır.Periferal konumlarında fonksiyonel gruplar taşıyan porfirazinler yeni optik, manyetik ve elektronik özellikleri sergileyecek potansiyele sahiptir; aynı zamanda porfirazinlerin türevlendirilmesindeki bazı kolaylıklar, söz konusu maddelere olan ilginin artışını teyit etmiştir. İç kürede yer alan geçiş metal iyonu, moleküler özellikleri kontrol ve modifiye etme imkânlarını ortaya çıkarır.Bu çalışmada periferal konumdaki sekiz adet (2-antrakinonilmetiltiyo) sübstitüentleri içeren porfirazinler sentezlendi. Magnezyum butanolat içerisinde 2,3-bis(2-antrakinonilmetiltiyo)maleonitril, siklotetramerizasyon yöntemiyle reaksiyon sonucunda magnezyum porfirazin sentezlendi. Trifloroasetik asit gibi kuvvetli bir asitle muamele edilerek metalsiz türevine geçildi ve bu ürünün bakır(II) asetat, çinko(II) asetat ve kobalt(II) asetat ile reaksiyona sokulmasıyla metalli porfirazinler elde edildi [M(II) = Cu(II), Zn(II), Co(II)].Bu ürünlerin karakterizasyonu 1H NMR, 13C NMR, FT-IR, UV-Görünür bölge, kütle ve elementel analiz gibi çeşitli spektral verilerle gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Porphyrins, phthalocyanines, tetrabenzoporphyrins and porphyrazines, which can be denoted as tetrapyrrole derivatives, receive extensive attention because of both theoretical studies and applications in advanced materials science. Among this group, porphyrins are important not only from biological aspect but also for coordination chemistry, catalysis and material science. Phthalocyanines that are completely synthetic materials are used in electro photography, optic data collection, gas sensor, liquid crystal, laser technology and the photodynamic therapy of tumors as well as their classical fields as pigments and dyes. Peripherally functionalized porphyrazines have the potential to exhibit novel optical, magnetic and electronic properties; also maintain some additional features superior to the values met in related materials. The transition metal ion in the inner core offers new ways to induce, modify and control molecular properties.In this study, novel porphyrazines bearing eight (2-anthraquinonylmethylthio) substituents appending to the peripheral positions were synthesized. By cyclotetramerization of 2,3-bis(2-anthraquinonylmethylthio) maleonitrile in the presence of magnesium butanolate, magnesium porphyrazinate carrying eight (2-anthraquinonylmethylthio) functional groups on the peripheral positions has been synthesized. The metal-free derivative was obtained by its treatment with tri ? uoroacetic acid and further reaction of this product with copper(II) acetate, zinc(II) acetate and cobalt(II) acetate led to the metal porphyrazinates [M2+ = Cu2+, Zn2+, Co2+].These new compounds have been characterized by elemental analysis, together with FT- IR, 1H NMR, 13C NMR, UV-Vis and mass spectral data.