Pirinç üzerine UV ile sertleşebilen çevreye duyarlı polimerik malzemelerin kaplanması
Prinç üzerine uv ile sertleşebilen çevreye duyarlı polimerik malzemelerin kaplanması
- Tez No: 290308
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GÜNGÖR, PROF. DR. YURDUN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda, çevre ve halk sağlığı şirketleri, kaplama endüstrisine çok düşükveya sıfır uçucu organik bileşik emisyonuna sahip kaplama ürünleri geliştirmek veüretmek için baskı yapmaktadırlar. Bu baskılar ve petrole dayalı enerjide karşılaşılangüçlükler sebebiyle şirketler farklı arayışlara girmişlerdir.UV ışınları ile sertleşebilen kaplama malzemeleri, % 100 reaktif bileşenlerdenoluşmaları ve solvent içermemeleri nedeniyle çevre dostu olarak bilinirler. Ayrıcakuruma işleminin hızlı, düşük sıcaklıkta ve düşük enerji tüketimi ile gerçekleşmesibu yöntemin endüstride geniş uygulama alanı bulmasına neden olmuştur.Plazma tekniği yüzey değiştirmede çeşitli olanaklar sunmaktadır. Kirlenmiş yapımaddelerinin temizliğinde, plastik parçaların plazma ile aktifleştirilmesinde, tabakaile kaplamada gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bu nedenle plazma tekniği malzemebirleştirmede ya da hedeflenmiş malzemenin yüzey özelliğini değiştirme gibi değişikalanlarda kullanılmaktadır.Polimer filminin yüzeyde tutunmasının iyi olması, oksit filminin bozunduğunu vepolimer filmin açılan noktalarda yüzeyde sıkıcı tutunduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Until very recently, enviromental and human health companies have forcedcoating industries to develop and produce coating products having lower or zerovolatile organic compound emission. The companies have started to researchdifferent technology because of these forces and difficulties in using of energydepending on petrol.UV-curable coating materials are known as enviromental-friendly materials andinclude totally reactive components and they are solventless. Also, they can beprocessed at low temperature with low energy depletion and their fast drying timemaket hem preferable in industrial applications.The plasma technology provides several varieties for surface treatment. Some ofthe applications are cleaning of contaminated devices, plasma activation of plasticparts, coating of layers. That is why this plasma technology is used for variousapplications, where materials have to be combined or where surfaces need specialmodification.The good adhesion of polymer film showed that the oxide layer has broken downpartially during polymerization and the polymer film adhered strongly where thepassivity was broken.