Keten tohumu esaslı alkid reçinelerin sentezi: Boya formülasyonlarının geliştirilmesi
Synthesis of linseed oil-based alkyd resins: Development of paint formulations
- Tez No: 290328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. VEZİR KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsan sağlığı ve malzemelerin kullanılacağı alanların güvenliği sebebiyle yanmazlık özelliği önemli bir parametredir. Bundan dolayı polimerlerin alev geciktirici özelliği yanmaya karşı bir önlem almak amacıyla geliştirilmiş ve birçok sektörde ( tekstil, otomotiv, boya, yapı vb.) kullanılmıştır.İlk alkid reçine 1847'de üretilmiş olup hala bağlayıcı olarak kullanılır. Alkid reçinler değişen çevre koşullarında kolayca uygulandığından dolayı kaplama ve boya sanayisinde yaygın olarak kullanılır. Üretimi için kullanılan yağlar, bitkisel ve hayvansal (doğal) yağlardır. Ülkemiz bu doğal kaynaklarla zengin bir ülkedir. Temin edilmesi kolay ve reçineye kattığı özelliklerinden dolayı alkid reçineler halen kullanılmaktadır.Bu çalışmada, keten tohumu esaslı alkid reçineler ve alil difenil fosfin oksit sentezlenerek boya formülasyonlarında kullanıldı. Ayrıca, huntit, Aerosil R972, talk, titanyum dioksit, kurutucu, ıslatıcı ve eskin boya formülasyonlarında kullanıldı. Hazırlanan boya formülasyonları kağıt test plakalarına kaplanarak, yanmazlık özelliği kaplama malzemelerine kazandırılması amaçlanmıştır.Alkid reçinenin karakterizasyonu için NMR ve ATR-FTIR bakıldı. Allil difenil fosfin oksit sentezlenerek karakterizasyonu ATR-FTIR ile yapıldı.Boya ile kaplanmış plakalara; kuruma zamanı, sertlik, yapışma, parlaklık, kimyasallara karşı dayanım ve temas açısı testleri yapıldı. Ayrıca, serbest film örneklerine ise; SEM, termalgravimetrik analiz (TGA) ve Diferansiyel Taramalı Kolimetre (DSC) gibi testler ASTM ve DIN standartları dikkate alınarak uygulandı.Serbest filmlere ve kaplanmış plakalara yapılan bütün analizlerin sonuçları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Flame retardant property of materials is an important parameter due to human health and security reasons. Therefore, flame retardant properties of polymers have been developed in order to take precautions against fire and used in many sectors (textile, automotive, paint,construction, etc.).The first alkyd resin was produced in 1847 and it is stil used as a binder. Alkyd resins are commonly used in coating and paint industry due to it?s ease of application in changing environmental conditions. For the production of alkyd resins, natural oils are used (vegetable and animal oil). Turkey in rich in natural resources. Alkyd resins have been stil using because of the properties they bring and their ease of production.In this study, linseed-based alkyd resins and allyl diphenyl phosphine oxide were synthesized and used in paint formulations. In addition, huntite, Aerosil R972, talc, titanium dioxide, dryer, wetting agent and antiskinning agent were used in the paint formulations. The prepared paint formulations were coated on paper test plates and it was aimed to prepare coatings with fire resistance propertyNMR and ATR-FTIR were applied for the alkyd resins characterization. ATR-FTIR were applied for allyl diphenyl phosphine oxide characterization.Coated plates so prepared have been subjected to scratch, hardness, adhesion, gloss, chemical resistance and contact angle tests. Besides, such tests as SEM, Differential scanning calometry (DSC) and thermal gravimetric analysis (TGA) were applied on free film samples with due regard to ASTM and DIN standards.Results of all analysis conducted on free films and coated plates were discussed.