Computer simulation of a solar assisted heat pump
Güneş enerjisi destekli ısı pompasının bilgisayarla benzeşimi
  1. Tez No: 29037
  2. Yazar: A.ÜMİT COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
oz GÜNEŞ ENERJİSİ DESTEKLİ ISI POMPASININ BİLGİSAYARLA BENZEŞİMİ COŞKUN, A. Ümit Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Rüknettin OSKAY Yardımcı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Faruk ARINÇ Ağustos 1993, 130 Sayfa Bu çalışmanın amacı, güneş enerjisi destekli bir ısı pompasının performansım bilgisayar yardımı ile incelemektir. Bu çalışmada, ısı pomposımn bir depolama tankı ile ısıtılmak istenen bir mahal arasında enerji transferi yaptığı düşünülmüştür. Isı pompasının içindeki soğutucu gaz, enerji depolama tankının içine yerleştirilmiş buharlaştıncı tarafından ısıtılır. Soğutucu gaz enerjisini ısıtılacak mahale yerleştirilmiş yoguşturucu vasıtasıyla bırakır. Depolama tankının içindeki akışkanın antifiriz-su karışımı olduğu kabul edilmiştir. Akışkanın güneş sistemi tarafından ısıtılıp enerjisi depolama tankında ısıl kapasite olarak depolandığı kabul viedilmiştir. Sistemin temel birimleri, kompresör, kompresörü döndüren bir elektrik motoru, yoguşturucu olarak bir eşanjör, genleşme cihazı olarak bir kılcal boru ve buharlaştıncı olarak da depolama tankının içinde helis şeklinde sarılmış boru düşünülmüştür. Bilgisayar programı, önce tasarım şartlarına göre sistem parçalarının tasarımını yapıp boyut landınr. Sonra tasarım şartlarından farklı koşullardaki ( değişik oda ve tank sıcaklıklarında ) çalışmasını inceler. Bu sırada ısı pompasının güvenli çalışma koşullarım belirler. Daha sonra, oda ve tank sıcaklığına bağlı olarak güvenli çalışma bölgesini, ısı transfer miktarını, kompresör enerji harcamasını gösteren ve ısı pompası performans diyagramı diyebileceğimiz bir grafik elde eder. Bunlara ilave olarak, kullanılacak olan soğutucu gazlar da modellenmiştir. Bu gazların özelliklerine denklemler uydurulmuştur. Aynı zamanda farklı soğutucu gazların tablo halindeki değerlerini girip, denklemler uydurup kullanmak mümkündür. Anahtar Kelimeler : Isı pompası, güneş enerjisi destekli ısı pompası, benzeşimi ve modelleme. Bilim Dalı Syısal Kodu : 625.04.05 vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER SIMULATION OF A SOLAR ASSISTED HEAT PUMP COŞKUN, A. Ümit M.S. in Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Rüknettin OSKAY Co-Supervisor: Prof. Dr. Faruk ARINÇ August 1993, 130 pages The aim of this study is to examine the performance of a heat pump which is assisted by a solar system. The refrigerant inside the heat pump is heated by the evaporator which is immersed into the storage tank of a solar system. The refrigerant leaves its energy to a space to be heated by its condenser which is located in the space. The tank is filled with water-antifreeze solution as the working fluid of a solar system. The fluid is heated by the solar collectors and this energy is stored in the storage tank due to thermal capacity of the fluid inside the tank. The basic components of the iiiheat pump are a reciprocating compressor, an electrical motor driving the compressor, a compact heat exchanger as the condenser, a capillary tube as the expansion device and a tube in helical coil type immersed into the storage tank as the evaporator. The computer program designs the components according to given design conditions. Then, it simulates the heat pump for off -design conditions (different tank and room temperatures). The program determines the safe operation conditions of the heat pump ( to avoid the liquid in suction or chemical reaction of refrigerant with oil inside the compressor at high temperatures). Finally, it obtains a chart which can be called as heat pump performance chart. It is possible to see the safe operation zone, heat transferred to the room, power consumption of the compressor and COP of the heat pump cycle for specified room and tank temperatures. The program is tested for many off-design conditions and the above performance charts and characteristic are obtained. The input data such as property table of a new refrigerant can easily be incorporated and the program has flexible features to handle new cases efficiently. It is observed that the program is very successful for each case in simulation of the operation of a heat pump assisted by a solar system. ivKeywords : Heat pump. Solar assisted heat pump, simulation and modelling Science Code : 625. 04. 05