Computer aided modelling and simulation of crater formation in electric discharge machining
Elektriksel aşındırma ile işlemede krater oluşumunun bilgisayar yardımı ile modellenmesi
- Tez No: 29038
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ui ELEKTRİKSEL AŞINDIRMA ÎLE ÎŞLEMEDE KRATER OLUŞUMUNUN BİLGİSAYAR YARDIMI ÎLE MODELLENMESİ KuGMEN, Murat Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Faruk ARINÇ Yardımcı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Abdüikadir ERDEN Haziran, 1993, 83 sayfa. Elektriksel Aşındırma ile işlemedeki (EDM) aşındırma olayı, temelde bir ısıl olaydır. Elektrotlar arasında oluşan boşalım sonucunda ortaya çıkan ısı enerjisi, elektrot ve iş malzemesinin erimesine hatta buharlaşmasına neden olur. Elektrot yüzeylerinden ve işlenen malzemeden aşınan malzeme miktarının hesaplanması için çeşitli termo-matematiksel modeller geliştirilmiştir. Bu çalışmada, elektriksel aşındırma işlemindeki krater oluşumunun mode İlenmesi için bir yazılım geliştirilmiştir. CAM_EDM adlı yazılım, IBM uyumlu kişisel bilgisayarlar için Borland C++ derleyicisi kullanılarak C++ dilinde geliştirilmiştir. Yazılım, EDM deki krater boyutlarını ve hacmini sekiz ayrı model yardımı ile hesaplamakta ve vurum süreci sonunda oluşan krater şeklini hesaplanmaktadır. CAM_EDM yazılımı, daha sonraki araştırmalara zemin oluşturması açısından krater etrafındaki sıcaklık dağılımının hesaplanması için geliştirilmiş bir alt program da ihtiva eder. Ayrıca yazılım, farklı modellerle elde edilen sonuçların karşılaştırılması veya belirli bir elektriksel boşalım değerinin farklı malzemelerde nasıl bir etki yaptığının araştırılması için geliştirilmiş ve sonuçların mukayesesinin grafiksel olarak yapıldığı alt programları da içermektedir.Anahtar Sözcükler : Elektriksel Aşındırma ile İşleme (EDM), Elektriksel Aşındırma, Termo-Matematik Model. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.04.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED MODELLING AND SIMULATION OF CRATER FORMATION IN ELECTRIC DISCHARGE MACHINING KöGMEN, Murat M.S. in Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Faruk ARINÇ Co-Supervisor : Prof. Dr. Abdülkadir ERDEN June, 1993, 83 pages. In Electric Discharge Machining (EDM), erosion is mainly a thermal phenomenon. Heat generated in the plasma channel is used to melt and even vaporize electrode material. Some thermo- mathematical models are developed to compute metal removal rates in both workpiece and tool-electrodes. In this study, a software is developed to simulate crater formation in EDM. The software called CAM_EDM is developed for IBM compatible PC's in C++ language by using Borland C++ compiler. The software is used to compute the crater dimensions and crater volume with the help of eight distinct models and to visualize crater shape formed at the end of pulse time. The CAM_EDM software includes a child program developed to investigate temperature distribution around the crater for further investigation. The software also contains child programs developed to make comparison of results obtained from the solution of distinct models or to investigate the effects of certain discharge properties on different materials. The comparison of results obtained for distinct models and/or materials are presented graphically in the software. inKeywords : Electric Discharge Machining (EDM), Thermo- Mathematical Modelling. Science Code : 625.04.02 IV