Balyalanmış evsel katı atıkların depolanma sürecindeki değişiminin ve yanma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of temporal variation and combustion characteristics of baled municipal solid wastes during storage period
  1. Tez No: 290432
  2. Yazar: İSMAİL ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Balyalama teknolojisi, kentsel katı atıkların yakma öncesi geçici depolanmasında tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemin en önemli avantajları, sızıntı suyu ve metan gazı oluşumunun düşük seviyelerde kalmasıdır. Kentsel katı atık balyalarının yakılarak bertaraf edilebilmeleri için bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Yapılan bu çalışmanın esas amacı, termal bertarafa uygun balya özelliklerinin belirlenmesidir. Öncelikle, balyalama öncesi atığa uygulanacak ön işlemlerin depolama süresince oluşacak gaz oluşumuna etkileri ve balyaların yanma özellikleri incelenmiştir. Daha sonra ise, termal bertarafa uygun ideal balya kompozisyonunu belirlemek amacıyla atık malzemelerden hazırlanan sentetik balyalarda depolama süresince meydana gelen gaz gelişimleri incelenmiş, depolama öncesi ve sonrası yanma özellikleri belirlenerek, atık kompozisyonunun balyaların enerji içeriğine etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, ikili korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılarak atık kompozisyonundaki bileşenler ile enerji içeriğindeki değişimler arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Bu ilişkilere ait regresyon modelleri oluşturulmuştur. Yapılan çalışmalar, balya kompozisyonu içerisindeki kolay ayrışabilen (gıda, bahçe atığı vs.) ve zor ayrışabilen (plastik, tekstil vs.) organik maddelerin oranının, balyaların termal bertaraf edilebilmesinde etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Baling technology is a preferred method of temporary storage for municipal solid wastes prior to incineration. Low amount of leachate production and minimum methane gas generation are the most important advantages of this method. Baled municipal solid wastes should provide certain conditions in order to be incinerated. The major aim of this study is to determine the characteristics of bales suitable for thermal utilization. First, the effects of solid waste pre-processing on the gas formation were investigated and the thermal characteristics of bales were determined. Then, several synthetic bales were constructed using waste materials in order to determine the ideal bale for thermal utilization. During the study, temporal gas variation was measured and the characteristics of waste materials prior to baling and at the end of the study were determined. Moreover, the relationship between the waste materials and the variations of energy content were evaluated using bivariate correlation analysis and multiple linear regression analysis. Regression models were developed for these relations. Results of this study showed that the ratios of the rapidly decomposable wastes (food, yard wastes, etc) and slowly decomposable wastes (plastics, textiles, etc.) are important parameters on the thermal utilization of baled municipal wastes.