Nanosaniye lazer kullanarak PVC malzeme üzerinde mikro ölçekli deliklerin optimum parametrelerinin Taguchi metodu ile belirlenmesi
Using nanosecond laser micro sized holes of PVC material on the Taguchi method for the determination of the optimum parameters
  1. Tez No: 290433
  2. Yazar: BEKİR ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR CANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Lazerin parametrelerinin uygun şekilde değiştirilmesi ile birçok farklı malzemenin işlenebilmesi mümkündür. Lazerler; endüstride, bilimsel araştırmalarda, haberleşmede, tıp ve askeri alanlardaki uygulamalarda zamanla daha çok kullanım yeri bulmuştur. Lazerle mikro düzeyde malzeme işleme, yarıiletkenler, elektronik, medikal, otomotiv, uçak ve haberleşme endüstrilerinde kullanılmaktadır. PVC malzeme, kullanım alanının genişliliğinden dolayı bu çalışmada kullanılmıştır. PVC'nin lazerle delinmesinde, ideal delik için en uygun parametreler ile delinmesi gerekmektedir. Bu parametrelerin tespiti için, son zamanlarda bir çok deneyde uygulanan Taguchi Metodu kullanılmıştır. Bu metot ile en uygun parametreler daha az deney ile belirlenmiştir. Bu da zamandan ve maddi imkanlardan tasarruf sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
It is possible to process different materials by changing laser parameters. Lasers have wide application area such as industry; scientific research, communication, medical science and military. Lasers are used in micro size material processing, semiconductors, electronics, medical, automotive, aircraft and communication industries. PVC is used in this study because of wide field of applications. PVC has to be drilled with the appropriate parameters to achieve the ideal hole. For the determination of these parameters, Taguchi method which used a lot lately in experiments has been used, with these method optimal experimental parameters determined by less number of experiments. This also provides to reduce time and cost during work.