Uçak bakım işletmesinde iyileştirme öneri ve uygulamaları
Suggestions and applications for aircraft maintenance firm
- Tez No: 290455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM BAYNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde, hızlı ve güvenli olması sebebiyle ulaşım aracı olarak uçağın yoğunlukla tercih edilmesi, sektöre yeni havayolu şirketlerinin girmesine sebep olmuş, bu da uçuş sayısının fazlalaşmasına ve uçak bakımına olan ihtiyacın artmasına yol açmıştır. Uçak bakımı işleminde teknisyen ve uçak parçalarına ödenen miktarın büyüklüğü göz önüne alındığında, maliyetin ne kadar büyük olduğu açıkça görülmektedir.Maliyetlerin minimum seviyeye indirgenmesi ancak iyi organize edilmiş bir yönetim sistemiyle mümkün olabilir. Bu amaçla, çalışmada uçak bakım yönetim sisteminin içeriği hakkında detaylı bilgi verilmiş, uçak bakım firmasında bilgisayar destekli uygulama çalışması yaparak, var olan yönetim sistemi için iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, aircraft is the first choice of people for transportation, by the reason of speed and safety. This situaiton entailed the airline companies getting into sector, by the way aircraft number has been increased and the requirement of aircraft maintenance has been rised. When technician and aircraft component cost is considered, the total magnitude of amount can be seen.The cost factor can be decreased to the minimum level as long as organizing the management system orderly. For this aim, the detailed information was given about aircraft maintenance management system and improvement suggestions were created for the existing management system by making computer aided application in aircraft maintenance company.