Investigation of structural and optical properties of sprayed CuS films
Püskürtme yöntemiyle elde edilen CuS filmlerin yapısal ve optiksel özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 290460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada püskürtme yöntemiyle cam alt tabanlar üzerine farklı CuCl2 oranlarında CuS ince filmler büyütülüp, onların yapısal ve optiksel özellikleri farklı teknikler kullanılarak derinlemesine araştırılmıştır.CuS film numunelerinin kristal yapıları x-ışınımı difraktometresinden elde edilen pikler kullanılarak incelenmiş ve ince film numunelerinin kalınlıkları ağırlık yöntemiyle hesaplanmıştır. Yarı iletken CuS ince filmlerin optiksel özellikleri çift ışıklı olup görünür bölgede çalışan spekrometreden elde edilen optiksel soğurma katsayıları analiziyle araştırılmıştır. Bu veriler kullanılarak yarı iletken CuS ince filmlerin enerji band değerleri hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra, CuS numunelerinin özelliklerinin tavlama ile değişimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, semiconducting CuS films were developed under different CuCI2 ratios by using spraying pyrolysis method and their crystal structure and optical properties were widely investigated by using different techniques.The crystal structure of the CuS samples were determined from x-ray diffraction peaks and the thickness of the sprayed CuS thin film samples were calculated by using weighing method. The optical properties of semiconducting CuS thin films were investigated from optical absorption coefficient data using double beam visible spectrofotometer. By using these data band gap energies of the semiconducting CuS thin films were determined. And also the variations of the properties of the samples as a function of the annealing conditions were investigated.