Simulation of unsteady flow in a turbocharged engine
Aşırı doldurmalı bir motorda zamana bağlı akışın modellenmesi
- Tez No: 29048
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CAHİT ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
öz AŞIRI DOLDURMALI BÎR MOTORDA ZAMANA BA?LI AKIŞIN MODELLENMESİ EYI YUMUŞAK,Mine Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Osman Cahit ERALP Eylül 1993, 146 sayfa Bu çalışmada, önceden belirlenen çalışma şartları için, afin doldurmalı bir motor içeren bir boru sistemindeki zamana bağlı akışı modelleyen bir kişisel yazılım geliştirilmiştir. Bilgisayar yazılım dili olarak FORTRAN77 kullanılmıştır. Geliştirilen yazılım, akışkan özelliklerinin, gaz borularına ait özelliklerin, kompresör ve türbinin zamana bağlı olmayan karakteristiklerinin ve silindir kapakçıkları ile boru bağlantılarındaki basınç kayıp değerlerinin saklandığı bir giriş bölümüne sahipıir. Bu veriler kullanılarak elde edilen sürekli rejim akışkan özellikleri zamana bağlı olan çözüm için başlangıç değeri olarak kullanılabilir. Geliştirilen bilgisayar kodunun çıkış bölümü daimi ve geçici akışların çözümlerinden elde edilen sonuçlan kapsamaktadır. Sonuçlar grafik haline getirilerek kritik noktalardaki zamana bağlı basınç değerlen vGeliştirilen bilgisayar yazılımının denenebilmesi için aşırı doldurmak bir motor örnek olarak kullanılmıştır. Bu motorun bölümleri olan kompressor, türbin, içten yanmalı motor silindirleri ve boru flanşlan örnek deneme şartlan için incelenmiştir. Bu şekilde, sistemin geçici rejimdeki davranışı tesbit edilip sonuçlar grafikler şeklinde verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Aşın Doldurucu, Aşın Doldurulmuş Motor, Geçici Rejim, Homentropik Olmayan Akış, Karakteristik Method. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.04.03 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SIMULATION OF UNSTEADY FLOW İN A TURBOCHARGED ENGİNE EYI YUMUŞAK, Mine M. S in Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Osman Cahit ERALP September,1993,146 pages in this study} a computer program is developed to simulate the unsteady flow in a pipe system consisting of pipe junctions, compressor, türbine, and engine for a defined sequence of events. The main programming language used in this software is FORTRAN77. The developed program has an input part in which ali the necessary data about the fluid properties, pipe properties, steady state values of properties. quasi-steady characteristics of türbine and compressor, pressure loss factors of cylinder ports and junctions are stored. The steady state values are evaluated and used for the initial values of the unsteady flow. The output part consists of the results of steady state and the transient analysis of the system. The pressure time history for critical points are stored in this part. Solutions can be represented in graphical forms. iiiA complete study of unsteady flow in a turbocharged engine is examined in detail. The parts of a turbocharger are subjected to some sequence of events. The response of the turbocharger to these events can be examined by considering individual responses. The results are represented in a graphical form and compared with the results of the transient analysis performed in previous studies. Keywords : Turbocharger, Turbocharger Engine, Unsteady Flow, Non-Homentropic Flow, Method of Characteristics. Science Code : 625.04.03 iv