Nesnel olarak yapılandırılmış renklerin grafik tasarım öğrencilerinin bilişsel öğrenmelerine etkisi
The effects of objectively structured color combinations on graphic design students' cognitive learning
- Tez No: 290501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 511
Özet
Bu araştırma ile nesnel olarak yapılandırılmış renklerin grafik tasarım öğrencilerinin bilişsel öğrenmelerine etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır.Renk kombinasyonlarının öğrenme üzerindeki etkisini araştıran pek çok çalışma yapılmıştır. Ancak günümüzde yaygın olarak kullanılan PowerPoint programı aracılığı ile yapılan sunumlarda kullanılan renklerin öğrenmeye etkileri konusunda ülkemizde yapılmış bir araştırma bulunmamaktadır.Bu araştırmada birinci alt amaca yönelik olarak hazırlanan renklerin dikkat çekiciliğine yönelik ölçme aracı, temel sanat eğitimi dersini alan onuncu sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Nesnel olarak yapılandırılmış renk kombinasyonlarının grafik öğrencilerinin öğrenmesine etkisini bulgulamak amacıyla ikinci ve üçüncü alt amaca hizmet edecek bulgulara ulaşılmıştır. İkinci ve üçüncü alt amaca ulaşmak için hazırlanan bilgi testi, temel sanat eğitimi dersini alan onuncu sınıf öğrencilerine, ön test, son test ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır.Araştırma sonucu elde edilen nicel verilerin analizinde öğrencilerin öğrenmesinin ve öğrenmelerin kalıcılığının nesnel olarak yapılandırılmış renk kombinasyonlarının hangisinden etkilendiğini belirlemek için karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA yöntemi; renklerin dikkat çekiciliğine yönelik ölçme aracı ile toplanan verilerin çözümlenmesinde ise frekans dağılımı yöntemi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, deney öncesi ve sonrası yapılan bilgi testi puan ortalamaları arasında en fazla fark olan grubun, gri-kahverengi renk kombinasyonu kullanılarak hazırlanan PowerPoint sunumu ile ders anlatılan grup olduğu saptanmıştır. Öte yandan deney gruplarının başarı puanlarının birbirinden anlamlı derecede daha yüksek olmadığı bulgulanmıştır. Bilginin kalıcılığında tüm deney gruplarında bir artış olduğu; en çok artışın ise gri-kahverengi renk kombinasyonu ile sağlandığı söylenebilir. Bilginin kalıcılığında ise tüm gruplarda son teste göre bir düşüş olduğu; ancak en az düşüşün nesnel olarak yapılandırılmamış renk kombinasyonu kullanılarak hazırlanan PowerPoint sunusu ile ders anlatılan grupta olduğu saptanmıştır.Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre, hangi renk kombinasyonlarının öğrencilerin dikkatini çektiği; PowerPoint sunuları hazırlanırken, hangi renk kombinasyonlarının öğrenmeyi ve öğrenmelerin kalıcılığını etkilediği konularında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research, the effect of objectively structured color combinations on graphics students? learning and memorability of their learnings has been ascertained.Many researches researching the effects of color combinations on learning were made. But in Turkey, there is no research made for the effects of color combinations used with Microsoft PowerPoint software on learning.In this research, the scale of conspicuousness of the colors prepared for the first subgoal was conducted to the tenth class students whom was taking the Basic Art Education lesson. For making out the effect of objectively structured color combinations on graphics students?s learning, the second and the third subgoals? findings were achieved. For achieving the second and the third subgoals, a knowledge test was prepared. This test was applied to the tenth class students, whom were taking Basic Art Education Lesson, as a pre-test, post-test and memorability test.For determining which color combinations influence the students? learning and the memorability of the learnings, the quantitative data was analyzed by using two-way ANOVA for mixed measures method. For analyzing the data collected by using the scale of attractiveness of the colors, frequency distribution method was used.At the end of the research, the experimental group whom has the maximum difference point average of preexperimental and postexperimental knowledge test was the group that was teached by using grey-brown color combination. On the other side, the success grades of the experimental groups were not significantly higher than the other. It can be said that in the whole experimental groups, there is an increase on the memorability of the learning and the highest increase was made by using the grey-brown color combination. If we look at the postexperimental and the memorability tests, we may easily see the decline of the points. But the lowest decline of the points were in the third experimental group whom was teached by using objectively non-structured color combinations.With the obtained data, researcher made suggestions about the attractiveness of the color combinations and the color combinations which effects the students? learnings and the memorability of the learning most.