Konya ilinde bulunan Mevlana Celaleddin-i Rumi Müzesi'ne ait tavan ve duvar resimlerinin incelenmesi
To examine wall and ceiling figures at Museum of Mevlana Celaleddin-i Rumi in Konya
- Tez No: 290531
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmada, Konya Mevlana Celaleddin-i Rumi Müzesinde bulunan duvar ve tavan resimlerini tespit etmek, süsleme ve yapım tekniklerini belirlemek, desen ve kompozisyon özelliklerini çizim ve fotoğraflarla belgeleyerek ortaya koymak, kültürel değerlerimizi araştırarak, elde edilen bilgileri doküman haline getirmek, yeni ürünlerin oluşturulmasına kaynak hazırlamak, bu kaynakları gelecek nesillere ulaştırmak amaçlanmıştır.Çeşitli yayınlarda Konya Mevlana Müzesi Celaleddin-i Rumi Müzesi tanıtılmış olmakla birlikte duvar ve tavan resimleri, süsleme ve yapım teknikleri, desen, teknik, kompozisyon özellikleri açısından ölçüm, çizim ve fotoğraf yolu ile belgelenmemiştir.Bu nedenle böyle bir çalışmanın yapılması uygun görülmüştür.Bu araştırma sonucunda araştırma yapılan Mevlana Celaleddin-i Rumi Müzesi, Makam-ı Şerif odasında dört adet duvar resmi, bir adet tavan resmi olduğu tespit edilmiştir. Duvar resimlerinin tamamında hayali İstanbul manzarası resimlendirilmiş, açık kahverengi, koyu kahverengi, mavi, açık mavi, yeşil, açık yeşil, pembe, turuncu, siyah, beyaz ve gri renkler kullanıldığı görülmüştür. Tavan resimlerinin ise Barok tarzı süsleme usulü ile yapıldığı, açık kahverengi, koyu kahverengi, mavi, açık mavi, yeşil, açık yeşil, kırmızı, bordo, siyah, beyaz ve gri renkler kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to designate the figures drawn on the walls and ceilings of the Museum of Mevlana Celaleddin-i Rumi in Konya, also to detect the techniques used for ornaments and to put forward the characteristics of the patterns and compositions by documents with photos and to search our cultural values and to document the obtained information, to prepare sources for the new studies.The Museum of Mevlana Celaleddin-i Rumi is introduced in various publications. However, the wall and ceiling figures, the techniques used for ornaments, characteristics of patterns, technique and composition are also substantiated by means of dimensions, drafting and photography.The datas obtained at the end of this study are the ones obtained from the articles written in various magazines, symposium releases, internet sites, books and encyclopedias. All the information related to the datas are listed in alphabetical order of authors and names of sources.