Farklı illerde çalışan ilköğretim okullarında görevli beden eğitimi öğretmenlerinin, mesleki tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
A research on comparison of jop burnout level of physical education teachers? working at primary schools in different cities burnout
- Tez No: 290530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN GÖKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın evrenini, 2010?2011 eğitim-öğretim yılında Kırşehir İlinde görev yapan 37 erkek ve 16 bayan, Antalya İlinde görev yapan 95 erkek ve 82 bayan, Erzurum İlinde görev yapan 103 erkek ve 74 bayan olmak üzere toplam 407 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır.Son yıllarda insanlar ile yüz yüze çalışan, tamamen kendilerinden fedakârlık ederek mesleklerini ifa eden meslek grupları sayıca çoğalmıştır. Öğretmenlik ise bu meslek gurupları arasında, hem önemi hem de yaşanılan duyguların yoğunluğu sebebiyle büyük önem arz etmektedir.Tükenmişlik konusunun önemi sebebiyle bu araştırmada, farklı illerde çalışan beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri incelenmiştir. Aynı zamanda, beden eğitimi öğretmenlerinin çalıştıkları koşullar il bazında da karşılaştırılmıştır.Araştırmaya katılan beden öğretmenlerinin, küçümsenmeyecek oranda işten soğuduğu, iş dönüşü kendini ruhen tükenmiş hissettiği, sabah kalktığında bir gün daha bu işi kaldıramayacağı, doğrudan doğruya insanlarla çalışmanın kendisinde çok fazla stres yarattığı ortaya çıkmıştır.Araştırmaya katılan beden öğretmenlerinde, kadınların duygusal tükenmişliğinin erkeklere göre daha fazla olduğu görülmektedir. Kadınların duyarsızlaşma düzeylerinin erkeklere göre daha düşük olduğu görülmektedir. Sınıftaki öğrenci sayısı fazla öğretmenlerin duygusal tükenmişlik düzeyleri öğrenci sayısı az olan öğretmenlere göre daha fazladır.Araştırma sonuçlarına bakıldığında, beden eğitim öğretmenlerinin görev yaptığı ilin sosyal ve ekonomik durumu, öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerini büyük oranda etkilediği de açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research covered 37 men, 16 women working in Kırşehir; 95 men, 82 women working in Antalya; 103 men, 74 women working in Erzurum for a total of 407 teachers of Physical Education.Recently, the number of professions requiring face to face communication with people and high-sacrifice has increased. Teaching has a great importance among these professions in terms of both significance and intensity of emotions experienced.Because of the importance of the issue ?job burnout? , job burnout level of physical education teachers working at different cities has been searched. At the same time, working conditions of teachers of physical education who serve different cities are compared.It is understood that teachers of Physical Education particapated in the research are estranged from their job at not an underestimated degree, feel spiritually depleted, cannot endure this job even one more day. Also, working close to people causes high stress on teachers.Among the teachers of Physical Education participated in the research, women feel more bornout than men do. It was seen that women feel less depersonalization than men do. Moreover, the level of bornout of teachers who have crowded classes was higher than the ones who have less crowded classes.When we look at the result of research, it was clearly seen that the social and economic situation of the city in which a teacher works highly influenced his/her burnout level