Fizik, kimya ve biyoloji öğretmen adaylarının bilimin doğasına ilişkin görüşleri, değerleri ve akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study of relationship between values, academic achievements and opinions of physics, chemistry and biology teacher candidates concerning the nature of science
- Tez No: 290538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KORMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada ortaöğretim fen matematik alanları eğitimi bölümünde öğrenim görmekte olan Fizik, Kimya ve Biyoloji öğretmen adaylarının akademik başarıları, değerleri ve bilimin doğasına ilişkin görüşleri arasındaki ilişki incelendi. Veriler 2009-2010 akademik yılı 2. döneminde Ankara'da yer alan 1 devlet üniversitesinin 4. ve 5. sınıf fizik, kimya ve biyoloji eğitimi bölümünde öğrenim görmekte olan 105 öğrenci ve 67 tezsiz yüksek lisans öğrencisinden toplandı. Öğretmen adaylarının bilimin doğasına ilişkin görüşleri tutum ölçeği, değerlere ilişkin görüşleri ise ?Allport Vernon Lindzey Değerler Testi? ile ölçüldü. Akademik başarının göstergesi olarak öğrencilerin genel not ortalamaları kullanıldı. Araştırma sonuçlarına göre; fizik, kimya ve biyoloji öğretmen adaylarının akademik başarıları arasında cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü. Kızlar erkeklere göre akademik olarak daha başarılıdır. Kimya ve biyoloji öğretmen adaylarının akademik başarıları ile değerlere ilişkin görüşleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı değil iken Fizik öğretmen adaylarında akademik başarıları ile politik değere ilişkin görüşleri arasında anlamlı ve negatif bir ilişki vardır. Ayrıca analiz sonuçları fizik ve kimya öğretmen adaylarının bilimin doğasına ilişkin görüşleri ile değerlere ilişkin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını göstermektedir. Fakat biyoloji öğretmen adaylarının politik değere ilişkin görüşü ve bilimin doğasına ilişkin görüşleri arasında negatif yönlü bir ilişki vardır. Biyoloji ve fizik öğretmen adaylarının bilimin doğasına ilişkin görüşleri arasında cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yok iken kimya öğretmen adaylarında anlamlı bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between academic achievements, values and opinions relating to the nature of science of Physics, Chemistry and Biology teacher candidates, who have been currently having education at the department of education in the fields of science-mathematics in secondary education was examined. Data were collected from 105 undergraduates and 67 non-thesis postgraduates in years 4 and 5 of the department of physics, chemistry and biology education in a state university located in Ankara during the academic year of 2009-2010 (second semester). Opinions of teacher candidates concerning the nature of science were measured using attitude scale, while concerning values using ?Allport Vernon Lindzey Values Test?. GPAs of students were used as indicators of academic achievements. According to the results of the study, a significant difference was observed in terms of gender, among academic achievements of physics, chemistry and biology teacher candidates. Females were academically more successful than males. Relationship between academic achievements and opinions of chemistry and biology teacher candidates concerning values was statistically not significant, while there was a significant and negative relationship between academic achievements and opinions relating to political value of physics teacher candidates. Furthermore, analysis results showed no statistically significant relationship between opinions of physics and chemistry teacher candidates concerning the nature of science and those concerning values. However, there was a negative relationship between opinions of biology teacher candidates concerning political value and those concerning the nature of science. There was no statistically significant gender difference between opinions of biology and physics teacher candidates concerning the nature of science, while chemistry teacher candidates showed a significant difference in this respect.