Kılıç Ali Paşa Camii çinileri
Kılıç Ali Paşa Mosque tiles
  1. Tez No: 290539
  2. Yazar: DERYA TANYOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul ilinde bulunan Kılıç Ali Paşa Camii çinilerinin motif, renk, kompozisyon özelliklerinin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için kaynak oluşturulması açısından incelenerek belgelenmesidir.Bu çalışma, alan araştırmasına dayalı bir betimleme çalışmasıdır. Araştırmanın evrenini 16. yüzyıl Osmanlı çini süslemeleri oluşturmaktadır. Örneklem ise, Kılıç Ali Paşa Camii içinde yer alan 49 adet çiniden oluşmaktadır.Araştırmada Türk Çini Sanatı hakkında yazılı kaynaklar araştırılmış, konu ile ilgili olarak çeşitli kütüphanelerden literatür taraması yapılmıştır. İstanbul'a gidilerek Kılıç Ali Paşa Camiindeki çinilerin yerleri tespit edilmiş, ölçümleri alınmış ve fotoğraf çekimleri yapılmıştır. Daha sonra bu çinilerin motif çizimleri yapılarak araştırmada materyal olarak kullanılmıştır. İncelenen çinilerin farklı motif ve kompozisyonlardaki örnekleri her biri ayrı gözlem formlarına işlenmiştir.Bu araştırma 5 bölüm ve 213 sayfadan oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi ele alınmış, amacı, önemi, sınırlılıkları açıklanmış, araştırma içinde geçen tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Türk çini sanatının, tanımı, tarihçesi, kullanım alanları, kullanılan araç gereçler, motifler, teknikler ve çini yapım aşamaları detaylı olarak ele alınmıştır. Ayrıca İstanbul, Mimar Sinan ve Kılıç Ali paşa Camii hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın evreni ve örneklemi sayısal verilerle ifade edilmiştir. Verilerin toplanması ve analizi araştırmada izlenen süreç doğrultusunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Bulgular ve yorum bölümünde, camide bulunan çinilerin özellikleri gözlem formlarına işlenmiş, fotoğraf ve çizimlerine yer verilmiştir. 49 parça olarak incelenen bu çinilerde en çok kullanılan renklerin kobalt, beyaz ve kırmızı, en çok kullanılan motiflerinse, bitkisel motifler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise elde edilen tüm sonuçlar özetlenmiş ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine and document the patterns, and colors and composition characteristics of the tiles of the Kılıç Ali Paşa Mosque in İstanbul Province in order to create source material to leave them to the next generations. The present study is a descriptive study based on field research. The population of the present study is the Ottoman tile decorations of the 16th century. The sample of the present study is the 49 tiles in the Kılıç Ali Paşa Mosque.In the present study, the written sources about the Turkish Tile Art have been researched and several libraries were scanned for literature on the subject matter. A visit was made to Istanbul and the locations of the tiles in the Kılıç Ali Paşa were identified, and they were measured and photographed. Then, the patterns of the tiles were drawn and they were used as a material for the present study. The different pattern and composition samples of the tiles examined were recorded in observation forms separately.The present study consists of 5 parts and 213 pages. In the first part, the problem of the present study is discussed and its purpose, importance, constraints are explained and the definitions used in the study are included. In the second part, the definition, history and areas of use of the Turkish Tile Art, as well as the tools and equipment used, patterns, techniques and tile-production stages are discussed in detail. Moreover, information about Istanbul, Architect Sinan and Kılıç Ali Paşa is provided. In the third part, the population and the sample of the present study are provided in numeric data. Data collection and analysis are described in detail parallel to the process followed during the study.For findings and comments section, the features of chinas in mosques were recorded into observation forms, and their photographs and drawings were included. It was concluded that the most commoly used colours in these chinas, which are studied as 49 pieces, were cobalt, white and red, and that the most commonly used motifs were floral motifs. In fifth and final section, all findings and results were summarized and suggestions were included.