Bütünleşik pazarlama iletişimi çerçevesinde Türkiye'de inanç turizminin geliştirilmesi (Mardin örneği)
Development of religious tourism with entegreted marketing communication (Example of Mardin)
  1. Tez No: 290577
  2. Yazar: SADIK SERÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALPARSLAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İnanç turizminin hızla gelişmekte olduğu günümüzde Mardin kritik öneme sahip şehirlerimizden biri olarak kabul edilmektedir. Bu gelişimle birlikte pazarlama ve tanıtım çalışmalarında bütünleşik bir anlayışın kullanılması ve tüm öğe etkinliklerinin belirlenerek çalışmalarda referans alınmasının önemli olduğu söylenebilir. Bu amaçla Mardin ilinde inanç turizmi mevcut durumunun tespit edilerek geliştirilmesi için yapılması gerekenlere ve inanç turizm potansiyeline ilişkin pazarlama faaliyetlerine yönelik öneriler getirilmesi hedeflenmiştir.Araştırma; tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmada iki farklı veri toplama aracı hazırlanmış ve uygulanmıştır. Mardin'e gelen ziyaretçilerin profillerini belirlemek amacıyla hazırlanan veri toplama aracı Aralık 2010- Ocak 2011 ile Mart- Nisan 2011 aylarında, Deyrulzafaran Manastırı, Kırklar Kilisesi, Mardin Müzesi ve Sabancı Müzesi ile otellerde uygulanmıştır. Anket, 207 kişilik örnekleme uygulanmıştır. Diğer veri toplama aracıyla ise Mardin'deki kamuoyu önderleriyle de görüşülüp Mardin turizmi ve özelde inanç turizmi konusunda görüş ve önerileri alınmıştır. Bu kapsamda da tüm otel işletmeleri, seyahat acentelerine ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki ilgili turizm yetkililerine ulaşılmaya çalışılmış, ancak bunlardan sadece 14 kişi araştırmaya katılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre, Mardin'i ziyaret edenlerin daha çok bayan, 26-35 yaş arası gençlerin olduğu, lisans düzeyinde eğitim alanların daha fazla olduğu, özellikle yerli ziyaretçilerin geldiği, gelir düzeyleri açısından da orta düzeyde oldukları, çoğunluğunun Mardin'e ilk defa geldikleri ve daha çok kısa süreli konaklamalarda bulundukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca ziyaretçilerin farklı konularda da tatmin düzeyleri incelenmiştir. Tatmin düzeylerinde birçok konu göz önüne alınmış ve tüm konular ilişkin tatmin düzeyleri yüksek çıkmıştır. Ziyaretçilerin genel tatmin düzeyleri açısından da oldukça yüksek tatmin düzeyine sahip oldukları sonucu çıkmıştır. Ancak genel tatmin düzeyine ilişkin milliyetler açısından gruplar arasında fark olduğu sonucuna varılmıştır.Kamuoyu önderlerinin Mardin turizmi ve özelde inanç turizmine ilişkin görüşleri frekans ve yüzde dağılımları hesaplanarak çözümlenmiştir. Bunun sonucunda da, kamuoyu önderleri Mardin'i ziyaret edenlerin çoğunluğunun Mardin'i seçme nedeni olarak tarihi mekanlar olduğunu, Mardin'in tanıtım eksikliğinden dolayı çok fazla ziyaretçi almadığı, Mardin'in tarihi yerlerin, kültürel zenginliklerin ve inanç merkezlerinin ön plan çıkarılması gerektiğini, daha fazla ziyaretçinin gelmesi için tanıtım yapılması, altyapı eksikliklerinin giderilmesi ve tarihi/turistik yerlerin restore edilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine necessary activities to develop religious tourism in Mardin, to specify the potential of religious tourism and to direct marketing activities. The attitudes, behaviours and expectations of opinion leaders in Mardin were determined by interviewing with Tourism Directorate, hotel managers and tourism authorities in state institutions and organizations.The survey method and two different data collection tools were used in this research. These instruments were used before in diferent researches therefore they were revised and evaluated again.A survey was developed as data collection tool in order to define the profiles of the visitors. The survey was tried to be implemented in Deyrulzaferan Monastery, Kırklar Church, Mardin Museum, Sabancı Museum and the hotels between December 2010-January 2011 and March and April 2011. The survey was conducted with 207 samples. In addition, an interview was conducted with the leaders of the public in Mardin related to Mardin tourism and especially in (belief tourism inanç turizmi için bu tanım olur mu emin değilim.) In this context, all tourism hotels, travel agencies and public institutions were tried to be contacted but, only 14 participants from these institutions joined the research study.In the study participants demographic charateristics have been analysed according to their frequency level and distribution percentage. Furthermore,in order to measure participants satisfaction levels, their thougths on every statement in the questionary have been counted and analysed by taking into account their frequency value, distribution percentage, arithmetical average and standart deviation value.After the research it has been find out; Among the visitors the number of females is more than males (aged between 26-35),hhe number of visitors who have licence degree is more than the others,especially, domestic tourists visit Mardin and most of those people have an average income, most of the visitors have visit Mardin for the first time and they accomadate for a short time.Participants' satisifaction level on different subjects has been analysed, too. When it come to make an over all generalization about participants' satisfaction level on diffent subjects, it can be said that the satisfaction level is high. But there is a difference between the resluts if you put natiolity criteria into account among the groups.Public learders' opinions about tourism in Mardin and belief tourism in Mardin have been acounted and analysed through their frequncy and distribution percentage. As a result, Public leaders common views on the subjectare those: Most of the people visit Mardin because of the historical places. Mardin doesn't host visitors enough because of the lack of advertising. Mardin's historical places and its religious centers should be emphasized much more. Mardin should be advertised adeautely. Historical and touristical palces should be restored and infrastructure investments should be done in a short time.