Orta öğretimde okullar arası spor müsabakalarına katılan öğrencilerin güdülenmişlik düzeyleri
The motivation level of students having attented the competitions for secondery schools
- Tez No: 290576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, orta öğretimde okullar arası spor müsabakalarına katılan öğrencilerin güdülenmişlik düzeylerinin, sporda güdülenme ölçeği alt boyutları ile cinsiyet, yaş, baba eğitim durumu, anne eğitim durumu ve kaç yıldır spor yaptığı değişkenleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma gurubunu, Kastamonu İlinde Orta Öğretim Kurumlarında okuyan ve okullar arası spor müsabakalarına katılan, Kastamonu Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan resmi rakam olan 650 sporcu öğrenci arasından tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen 150 kız ve 250 erkek sporcu öğrenci olmak üzere toplam 400 sporcu öğrenci oluşturmaktadır. Eksik ve yanlış doldurulan 35 anket değerlendirmeye alınmamıştır.Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve Pelleteir ve arkadaşları tarafından geliştirilen Sporda Güdülenme Ölçeği (SGÖ) kullanılmıştır. Yapılan normallik araştırmasına göre verilerin analizi için X2 (Chi-Shquare) testi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda orta öğretimde spor müsabakalarına katılan öğrencilerin güdülenmişlik düzeyleri ile ilgili; cinsiyet, yaş, kaç yıldır spor yaptığı, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenleri ile sporda güdülenme ölçeği alt boyut sorularına verilen cevaplar sonucunda aralarında 0.01 seviyesinde anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is made to find out if there any meaningful differences for the students having attended sport competitions between the sport motivation scale and sex, age, father education, mother education and how long they have been in sports.The research group is made by 150 female and 250 male athletests ?all of whom are students in secondery school in Kastamonu and all of whom attended sports competitions? chosen random among 650 student athletests registered by Kastamonu Director of National Education. 35 survey sheet, having filled wrong, are not evaluated.Personal knowlege form made by the rescarcher and Sport Motivation Scale (SMS) created by Pelleteir and his friends are used as a mean of collecting data. Acording to normality research, X2 test is applied to analyze the data.At the end of the research, via the questions applied to the students having attended the sports competitions, ıt has been found out that there is a meaningful difference at the level of 0.01 between the variety of sex, age, how long they have been in sports, mother education, father education and sports motivation scale.