Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının politika bilimine yönelik eğilimlerinin belirlenmesi
Determining the tendencies of social studies pre-service teachers towards political science
- Tez No: 290583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, toplumsal hayata siyasi yönden katılımcı, hak ve sorumluluklarını bilen vatandaşlar yetiştirme sorumluluğunu taşıyan İlköğretim Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dalı 4. sınıfta öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarının“politika bilimine yönelik eğilimlerini”tespit etmektir.Öğrencilere üniversite öncesi ve üniversite yıllarında verilecek politik eğitim demokratik sistemimizin devam edebilmesi için oldukça önemlidir. Sosyal bilgiler dersi, öğrencilerin siyasi sisteme yönelik olumlu görüşler geliştirdiği ve onların aktif vatandaşlar olmalarına imkân tanıyan katılımcı beceriler geliştirdikleri bir alan olarak görülmektedir. Sosyal bilgiler öğretmenleri aileden sonra ilköğretim öğrencilerine demokratik tutum ve değerleri kazandıran en önemli kaynaktır. Araştırma bu noktada sosyal bilgiler öğretmen adaylarının politik eğilimlerini ortaya koyarak geleceğin öğretmenlerinin demokratik sistemimizin devam edebilmesinde ne kadar etkili olabileceklerini ortaya koymayı istemesi açısından önem taşımaktadır.Araştırma kapsamında ilköğretim sosyal bilgiler öğretmen adaylarının politika bilimine yönelik eğilimlerini tespit etmek amacı ile araştırmacı tarafından ?Sosyal Bilgiler Öğretmen Adaylarının Politika Konularına Eğilimlerini Belirleme Ölçeği? geliştirilmiş ve 2010?2011 eğitim öğretim yılında yedi farklı bölgede bulunan yedi farklı üniversitenin Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dalı, 4. sınıf öğretmen adaylarından oluşan 832 kişiye uygulanmıştır. Sonuç olarak öğretmen adaylarının politika bilimine yönelik eğilimleri yüksek bulunmuş fakat günlük yaşantıları içerisinde politika konularına fazla zaman ayırmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the tendencies of pre-service teachers towards political science who study in the fourth grade in the department of primary school social studies teaching that has the vision to bring up the citizens who are politically participant in social life and aware of their rights and responsibilities.The political education that the students have had before university and have in university is very important for our democratic system to maintain. Social studies class is considered as a field where the students develop positive opinions towards political system and participatory skills that enable them to become active citizens. After family, social studies teachers are the most important resources that teach the students democratic attitudes and values. At this point the research is of vital importance since it seems to reveal how effective the prospective teachers are for our democratic system to maintain by demonstrating the political tendencies of the social studies pre-service teachers.Within the scope of the research ?the scale of determining the interests of the social studies pre-service teachers in political issues? was developed by the researcher in order to find out the tendencies of the primary school social studies pre-service teachers towards political science and it was applied to 832 students who study in the fourth grade in the departments of primary school social studies teaching of seven different universities that are located in seven different districts in 2010-2011 educational years. In conclusion; it was found out that the tendencies of the pre-service teachers towards political science are high, but it was determined that they aren?t so much interested in political issues in daily life.