Küresel bağlantılar öğrenme alanında yer alan kavramların öğrenilmesinde kavram analizi yönteminin öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi
The effect of the concepts analysis method in learning the concepts found in the learning domain of global connections on student success and attitude
- Tez No: 290582
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı; Küresel Bağlantılar öğrenme alanındaki kavramların öğrenilmesinde kavram analizi yönteminin öğrenci başarısına ve tutumlarına etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, deney ve kontrol gruplarının Kavram Başarı Testi ve Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği ön test ve son test puanları analiz edilerek kavram analizi yönteminin öğrenci başarısına ve derse yönelik tutuma etkisi belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu, 2009/2010 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında, Ankara il merkezinde random yöntemle belirlenmiş olan bir ilköğretim okulunun 7. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Ön test-son test kontrol gruplu deneme modelinin kullanıldığı araştırmanın bağımsız değişkeni kavram analizi yöntemi, bağımlı değişkeni ise öğrencilerin Küresel Bağlantılar öğrenme alanındaki kavramları öğrenme başarılarıdır.Araştırmanın uygulama sürecinde, deney grubunun dersleri Küresel Bağlantılar öğrenme alanı Ülkelerarası Köprüler ünitesinde yer alan bağımsızlık, barış, milli kültür, olgu, ortak miras, sanat, savaş, turizm kavramlarının analizlerine dayalı ders planları kullanılarak sürdürülmüş, kontrol grubunda ise Öğretmen Kılavuz Kitabındaki işleniş esas alınmıştır. Uygulama süreci sonunda Kavram Başarı Testi ve Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği'nden elde edilen nicel verilerin desteklenmesi amacıyla, öğrenciler tarafından hazırlanan afişler ve çalışma yaprakları betimsel olarak analiz edilmiştir.Araştırmada elde edilen bulgular ışığında, kavram analizi yönteminin, öğrencilerin kavram öğrenme başarısını arttırmada etkili bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu yöntemin uygulandığı öğrenci grubunun, Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarının olumlu yönde artış gösterdiği belirlenmiştir. Bu sonuçlara dayalı olarak Sosyal Bilgiler program çalışmalarına, programın uygulayıcısı konumundaki öğretmenlere ve ileride yapılacak olan araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal the effect of the concept analysis method in learning the concepts found in the learning domain of global connections on student success and attitude. To achieve this aim, the effect of the concept analysis method on student success and attitude was tried to determine by analyzing the pretest and posttest scores of the experimental and control groups in Concept Success Test and The Social Studies Attitude Scale.The sample of the research consisted of the seventh grade students of an elementary school in the city center of Ankara in the second term of 2009/2010 educational years. They were chosen with the random method. The independent variable of the research was the contextual analysis method and the dependent variable was the students? success in learning the concepts found in the learning domain of global connections.During the application process, the subjects of the experimental group were maintained by using the lesson plans based on the analysis of the concepts such as independence, peace, national culture, phenomena, common heritage, art, war, tourism found in the `International Bridges? unit in the learning domain of global connections. In the control group, the program in the teacher?s guidebook was followed. At the end of the application process the posters and the worksheets prepared by the students was descriptively analyzed in order to support the quantitative data acquired from the Concept Success Test and The Social Studies Attitude Scale.In the light of the findings achieved from the research, it was concluded that the contextual analysis method was an effective method in increasing the students? success in learning concepts. In addition, it was determined that the attitudes (towards the social studies subjects) of the student group to whom this method was applied positively increased. With regard to these results, some suggestions were given to the program studies related to social studies, the teachers as applicators of the programs and the future researches.