Eğitim fakülteleri müzik eğitimi anabilim dalı ders programlarında yer alan okul çalgıları dersinin müzik öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak incelenmesi
The investigation of the school instruments lessons? at the education faculties music departments, attending to the music teachers? opinions.
- Tez No: 290612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu aras?tırma; eğitim fakülteleri müzik eğitimi anabilim dallarındaki ders programlarında yer alan okul çalgıları dersinin, ilk ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan müzik öğretmenleri tarafından kullanılırlık düzeyinin belirlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Aras?tırma konusuyla ilgili olarak literatür taranmıs? ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve orta öğretim kurumlarında görev yapan müzik öğretmenlerine anket uygulanmıs?tır.Elde edilen bulgu ve sonuçlar değerlendirilerek; müzik öğretmenlerinin, okul çalgılarını müzik derslerinde daha verimli kullanabilmeleri için üniversite ders programlarında okul çalgıları dersiyle ilgili yapılması gereken düzenlemeler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the level of usability of the school instruments lesson's in the syllabuses at the education faculties music education departments by the music teachers working in the primary and secondary education institutions.The lilerature about the research subject is examined and a questionnaire was administered to music teachers in primary and secondary educational institutions in the Ministry of Education.By the evaluation of the obtained findings and results; focused on the regulations should be done on the university syllabus so that music teachers can use the school instruments more efficiently at the music lessons.