Yedinci sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersi çevre ve insan ünitesinde yansıtıcı fen günlükleri tutmasının başarı ve tutuma etkisi
The effect of reflective keeping dairies by 7th grade students? in science and technology course, environment and human unit, on students? achievements and attitudes
  1. Tez No: 290632
  2. Yazar: DUYGU AKKUZULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma ilköğretim 7. Sınıf Fen ve Teknoloji dersi Çevre ve İnsan ünitesinin öğretiminde yansıtıcı öğretim yöntemi kullanılmasının öğrenci başarısına ve çevreye karşı tutumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Düzce ili, Gümüşova ilçesinde uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan Gümüşova İlköğretim Okulu'nda öğrenim görmekte olan iki farklı sınıftaki 7. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışma grubu, 27 kişilik deney grubu öğrencisi ile 27 kişilik kontrol grubu öğrencisi olmak üzere toplam 54 öğrenciden oluşmaktadır.Deney grubundaki öğrencilerden her ders sonunda işlenen ders ile ilgili yansıtıcı fen günlükleri tutmaları istenmiştir. Öğrencilerin anlatılan konu ile ilgili evde araştırma yapmaları, anlaşılmayan noktaları belirtmeleri ve konunun değerlendirmesini yapmaları amacıyla her derste 3 soru sorularak cevapları günlüklere yazmaları istenmiştir. Günlük tutmanın tutum ve başarı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla Çevre Tutum Ölçeği, araştırmacı tarafından hazırlanan Çevre Önbilgi Testi, Çevre ve İnsan Ünitesi Başarı Testi veri toplama araçları olarak kullanılmıştır.Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubunda yansıtıcı öğretim yöntemi, kontrol grubunda ise müfredatta yer alan öğretim yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sürecinde SPSS 11.5 programı kullanılarak elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre, fen ve teknoloji dersinde çevre ve insan ünitesinin öğretiminde yansıtıcı öğretim etkinliklerinden yansıtı fen günlükleri kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarını ve çevreye yönelik tutum ve davranışlarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Öğretmen açısından ise öğrenci günlüklerinin incelenmesi dersin yeniden şekillenmesinde faydalı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study has been prepared to investigate the effect of reflective teaching method on primary 7th grade students? environmental attitudes and achievements in the education of Environment and Human Unit in Science and Technology course. This study was performed with the two different classes of 7th grade students which were selected with an appropriate sampling method in Gümüşova primary school in Düzce province. The study groups, involve totally 54 students; an experimental group with 27 and a control group with 27 students.After each lesson, students in experimental group were asked to keep reflective science diaries. In each lesson 3 questions were asked to encourage the students make researche at home, show unclear points in their minds and evaluate the subject and then researche answers were recorded on diaries by students. To determine the effect of keeping diaries on students attitutes and achievents, Environment Attitude Test; Environment and Human Unit Achievement Test and Environment Pre- Knowledge Test developed by the reseacher, have been used as a way of collecting data.Data are collected by utilizing a pre-test post-test control grouped quasi-experimental design. Reflective teaching method has been used for experimental group, traditional learning method has been used for control group. Acquired data has been analysed with SPSS 11.5. According to the results, the keeping reflective science diary in the teaching of environment and human unit, in science and technology course has effected the student?s achievements and attitudes towards environment positively. From the point of teacher, examination of students? diaries are usefull to reorganise the lesson.