Thai masajı eğitim programı içeriğinin belirlenmesi
A study on the curriculum content of a Thai massage training program
- Tez No: 290648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN KAYIKÇI DULKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, Thai Masajı Eğitim Programı içeriğinde yer alması gereken derslerin ve bu derslerin konularının belirlenmesi amaçlanmıştır. Thai Masajı Eğitim Programı içeriğine ilişkin, konu ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgilenen Akademisyenler, Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi bölümü mezunu öğretmenler, Güzellik merkezi ve Otellerde Çalışan Fizyoterapist ve Thai Masajı Uygulayıcılarından toplam 157 kişinin konu ile ilgili görüşleri alınmıştır.Araştırma, Tarama Modeline Dayalı Betimsel Araştırma Yöntemleri ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket, Thai Masajı Eğitim Programının içeriğini belirlemek üzere uzman görüşlerinden yararlanılarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Hazırlanan anket örneklem grubunun tamamına uygulanmıştır.Ankette yer alan görüşlerin F (frekans) , % (yüzde) ve aritmetik ortalamaları bulunmuştur. Anlamlılık tespiti için örneklem grupları arasında tek yönlü ANOVA testi (Tek Yönlü Varyans Analizi ) yapılmıştır. Tek Yönlü ANOVA testi sonucunda, akademisyenler, branş öğretmenleri ve Thai Masajı uygulayıcıları ve fizyoterapistler arasında anlamlı farklılık olup olmadığının bulunması için Tukey B testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda, sorulara verilen cevapların aritmetik ortalamalarının değerleri, Tek Yönlü ANOVA testi ve Tukey B testi sonuçları dikkate alınarak Thai Masajı Eğitim Programının içeriği için önerilen Anatomi ve Fizyoloji,Mikrobiyoloji, Vücut Bakım Sistemleri ve Sınıflandırılması, Hijyen, Genel Masaj Bilgisi,Thai Masajı Bilgisi ve Uygulamaları,Mesleki İmaj ve İletişim,İlk Yardım,Salon Yönetimi,Mesleki Yabancı Dil (İngilizce),Seçmeli Yabancı Dil derslerinin ve içeriklerinin, araştırmaya katılan Akademisyenler,Otel ve Güzellik Salonlarında çalışan Fizyoterapistler ve Thai Masajı Uygulayıcılarının çoğunluğu tarafından uygun bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the lessons and subjects of a ?the Thai massage training program?. To define content, Surveyors are academicians,?, teachers who were graduated from the department of hairdressing, beauty centers?, fizyoterapists? and Thai massage implementers?, totally 157 people, opinions are taken.Research, are made with description method which is based ?scanning module?. The survey, which is used in research to define the subjects which should be included in ? the Thai massage training program?, prepared by contributions of experts by researcher. And it is applied all of the sample-group.F (Frekans), % (percent) and arithmetic averages of the wievs in the survey are found.And for meaning determination, one ? direct ANOVA test is applied. (tek yönlü varyans analizi). As a result of ?one-direction ANOVA test?, to find whether there is an important differences between academics, teachers, Thai massage implementers and physiotherapists, TUKEY B test is used.The arithmetic average of the data obtained as a result of this research has determined subject?s for the courses of a Thai MassageTraining Program by taking account the one Directional Variance analyse (ANOVA Test) and Tukey B Test results.