Elit basketbol oyuncularının oynadıkları mevkilere göre çoklu zeka dağılımlarının incelenmesi
Examining the multiple intelligence distribution of professional basketball players in means of the positons on the team
- Tez No: 290647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı; elit basketbol oyuncuların oynadıkları mevkilere göre çoklu zeka alanları arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri ortya koymaktır.Araştırmanın evrenini 2009-2010 sezonunda Türkiye Basketbol 1. Ligi ve 2.Liginde 8 farklı takımında oynayan 17 ile 39 yaş arasındaki 80 oyuncu oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için `Çoklu Zeka Değerlendirme Anketi (Multiple Intelligences Development Assessment Scales-MIDAS)'nin Türkçe versiyonu oyuncular tarafından doldurulmuştur. Verilerin çözüm ve yorumlanmasında¸ oyuncuların çoklu zeka ile ilgili parametrelerinin normal dağılıma uygunlukları Shapiro Wilks testi kullanarak incelenmiştir. Oyuncuların mevkilerine göre farklılıklarını değerlendirmek için Kruskal-Wallis testi kullanılmış, P değeri 0.05'in altında bulunan gruplar arasında farklıllık olduğu çıkarımı yapılmıştır. Analizler Statistical Package for Social Sciences, versiyon 17 kullanılarak yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda elit basketbol oyuncularının mevkilerine göre oyuncuların çoklu zeka alanlarından müziksel zeka, sosyal zeka, bedensel zeka, matematiksel zeka, uzamsal zeka, dilsel zeka ve içsel zeka değerleri arasında anlamlı istatistiksel fark bulunamamıştırElit basketbol oyuncular mevkilerine göre gruplandırıldığında oyuncuların doğasal zekaları arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmuştur). Sonuç olarak; elit basketbolcularının çoklu zeka alanları incelendiğinde mevkilerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : Basketbol, Çoklu Zeka Alanı, MIDAS
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to introduce the similarities and dissimilarities of multiple intelligences of the professional basketball players in eight types of multiple intelligences by categorizing the players in respect of the positions on a team.The research is centered on 80 players whose age lies between 17 and 39 and who had played in 8 different teams in First Division and second divison of the Turkish Basketball League in 2009-2010 seasons. To achieve the aim of the research, the players had filled the Turkish version of Multiple Intelligence Development Assessment Scales ? MIDAS. While solving and evaluating the data, Shapiro Wilks test is used to analyze the conformance of the player?s multiple intelligence parameters with the normal distribution. The discrepancies of the players in respect of their positions are evaluated by Kruskal-Wallis test and a difference is determined between the groups having a P value less than 0.05. Analyses are made by Statistical Package for Social Sciences version 17. As a result of the statistical analysis, no significant difference is discovered between the seven types of multiple intelligences -musical intelligence, social(intrapersonal) intelligence, bodily-kinesthetic intelligence, logical-mathematical intelligence, spatial intelligence, linguistic intelligence and interpersonal intelligence- of professional basketball players when compared to their positions on the teams ). A significant statistical difference is found between their naturalistic intelligence when the players when compared considering their positions on the teams . To conclude, the multiple intelligence of the professional basketball players playing in different basketball positions have no discrepancy.Key Words : Basketball, Multiple Intellegence, MIDAS