Akıllı tahta kullanılarak işlenen matematik dersinin sınıf öğretmenliği birinci sınıf öğrencilerinin başarı, tutum ve motivasyonlarına etkisi
The effect of using interactive whiteboard in mathematic lesson upon students? motivation, academic success and attitudes
- Tez No: 290659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KILIÇ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada geleneksel anlatım ve akıllı tahta kullanılarak anlatımın öğrencilerin akademik başarıları, tutumları ve motivasyonları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla araştırmacı tarafından, üniversite 1. sınıf Temel Matematik II Programında yer alan ?Analitik Geometri? konusu, akademik başarının ölçülmesi amacıyla seçilmiştir. Yapılan araştırmada deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma deseni öntest sontest kontrol gruplu deneme modelidir.Araştırma 2010 ? 2011 öğretim yılının II. döneminde yapılmıştır. Çalışma Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 1. sınıflarından dört şube üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada 90 öğrenciden oluşan kontrol grubunda geleneksel öğrenme yöntemiyle ve yine 90 öğrenciden oluşan deney grubunda ise akıllı tahta ile konu anlatılmıştır. Araştırma verileri, uygulama öncesi ve sonrasında kullanılmak üzere araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi, Öğretim Materyalleri Güdülenme Ölçeği, Akıllı Tahta Tutum Ölçeği ve Yarı Yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiştir. Uygulama 5 hafta sürmüştür. Uygulama sonrası başarı testinden elde edilen veriler ANCOVA, Öğretim Materyalleri Güdülenme Ölçeği ve Akıllı Tahta Tutum Ölçeğinden elde edilen veriler ise ortalama ve standart sapma analizi yapılarak bulunmuştur.Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir;1. Araştırma sonucunda deney grubu ve kontrol grubu arasında akademik başarı açısından anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu farklılık deney grubu öğrencileri lehine gerçekleşmiştir.2. Deney grubu öğrencileri akıllı tahtaya karşı olumlu bir tutum sergilemişlerdir. Öğretmen olduklarında akıllı tahtayı kullanmak istemektedirler.3. Deney grubunun motivasyon seviyesi kontrol gurubundan yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of traditional learning environment and interactive whiteboard used environment upon the academic achievement, motivation and attitudes of the students were evaluated. Thus, analytical geometry subject in university 1st grade class basic math curriculum was chosen by researcher so as to measure academic success. Experimental research model was used and pretest posttest with control group method was applied.The study was carried on 2010 ? 2011 second semester. Four 1st grade classes from the department of primary education in university of Kırıkkale were used as the subject group of this study. On the one hand, traditional learning environment was applied to the control group consisting of 90 students and on the other hand, interactive whiteboard used environment was applied to the subject group with 90 students.The data of the research before and after the application of the study were gathered by an a achievement test which the researcher prepared according to the standard of the 1st grade basic math curriculum, instructional material motivation survey, interactive white board attitude survey and with interviews. Research has taken 5 weeks. The achievement test data received after the application of the study were analyzed by ANCOVA. The data received from surveys analyzed by standard deviation and means.The results may be summed up as follows:1. Statistical difference has found between pretest and posttest scores of the students who learn in an interactive whiteboard used environment and of those who learn in a traditional teacher-oriented environment.2. Experimental group students have positive attitudes towards interactive whiteboard.3. Experimental group?s motivation was higher than control group.