Sosyal bilgiler öğretiminde istatistik ve grafik kullanım tekniklerinin öğrencilerin grafik okuma becerisine etkisi
Teaching of social studies students in statistics and graphics that the students use graph techniques the effect of students' ability to read graphics
  1. Tez No: 290681
  2. Yazar: MELTEM AKIN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersinin ?Ülkemizin Kaynakları'' ünitesinin istatistik ve grafik kullanım tekniklerinden yararlanarak işlenmesinin öğrencilerin grafik okuma becerisi üzerindeki etkisi saptanmaya çalışılmıştır.Araştırma, Kocaeli'nin Darıca İlçesi'nde Ayfer Gazanfer Güngör İlköğretim Okulu'nda 2010 - 2011 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde yürütülmüştür. Araştırmada deneysel yöntem kullanılmış olup, deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup belirlenmiştir. Bu gruplar homojen bir yapıya sahip olup 30'ar öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilere başarı testi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda, 2010 ? 2011 eğitim ? öğretim yılında Sosyal Bilgiler öğretiminde istatistik ve grafik kullanım tekniklerinin öğrencilerin grafik okuma becerisine etkisi incelendiğinde anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, başarı testinin uygulandığı gruplar arasında grafik okuma becerileri bakımından deney grubunun lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır.Bu araştırmayla öğrencilerin Sosyal Bilgiler öğretiminde istatistik ve grafik kullanım tekniklerinin öğrencilerin grafiği okuma, anlama, yorumlayabilme ve yordama becerilerine etkisi incelenmiş ve elde edilen bulgular doğrultusunda çözüm önerileri verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, the primary 6. Social Studies class“country resources”unit that taking advantage of statistical and graphical techniques in use and that it tried to determine the effect of students' ability to read graphics.This research, elementary school in the town of Darica - Kocaeli Ayfer Gazanfer Güngör 2010 -2011 academic year was conducted in the second period. Experimental method has been used to study two groups of experimental and control groups were. These groups have a homogeneous structure composed of 30 students. Achievement test administered to students.In conclusion, the quantitative data were evaluated using the computer program SPSS.As a result of research, 2010 to 2011 in social studies education techniques in teaching students to use statistical and graphics significant difference was found that examined the effect of reading ability. As a result of research achievement test in reading skills between the groups in terms of graphics was a significant difference in favor of the experimental group.Researching the teaching of social studies students in statistics and graphics that the students use graph techniques to read, understand, interpret and evaluate the effects of routine skills in line with the findings and suggestions were given.