Sınıf öğretmenelerinin etkili öğretimi sağlamaya ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Effective teaching for views on the investigation of elementary teachers
- Tez No: 290682
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL GELİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilginin yapısında meydana gelen değişiklikler eğitim programlarının yeniden gözden geçirilmesine neden olmuş ve geleneksel eğitim anlayışından uzaklaşılmasıyla öğrenci merkezi alan yaklaşımların ön plana çıkarılması önem kazanmıştır. Böylelikle öğrenciyi merkeze alan çağdaş eğitim anlayışı öğretmenlerin öğrenme öğretme sürecindeki rollerini değiştirmiştir. Bununla beraber etkili öğretimde gündeme gelmiştir. Etkili bir öğretim için, eğitim öğretim etkinliklerinin üretim yerleri olan sınıfın fiziksel yapısı, öğrenci özellikleri, öğretimin yeterliği büyük önem taşımaktadır. Etkili öğretim, öğrenmenin gereğini ve değişik dönemlerde gelişim aşamalarındaki öğrencilerin özelliklerini anlamayı ve uygulamayı gerektirir. Eğitimin gerçekleşebilmesi için öğretimin, belli hedeflere yönelik öğrenmeleri oluşturmak üzere planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda hazırlanan araştırma, sınıf öğretmenlerinin etkili öğretimi sağlamaya ilişkin görüşlerinin belirlemeye yönelik betimsel bir araştırma niteliği taşımaktadır. Araştırmanın evreni, Konya ili Kulu ilçesinde bulunan 39 ilköğretim okulunda, 225 sınıf öğretmeni olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi, Konya ili Kulu ilçesinde bulunan 39 ilköğretim okulunda görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan sınıf öğretmenlerinden oluşmuştur.Araştırma sonucunda etkili öğretimin gerekliliği ve uygulandığında istenilen başarının gerçekten tatmin edici olduğu ortaya çıkmıştır. Etkili öğretim öğrenci merkezli olduğu görüşü savunulmuş, daha iyi verim alınabilmesi açısından geri bildirimler etkili öğretim için gerekli olduğu düşüncesi ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin etkili öğretim için gerekli mesleki nitelikleri taşıması gerekmektedir. Öğrenme ortamlarının nitelikleri, etkili öğretimi sağlamada önemlidir. Bu sayede etkili öğretimde öğrenmenin kalıcılığı daha fazla olur. Katılımcıların çoğunluğunun, etkili öğretim öğrencilerde derse olan istekliliği artırarak, sosyal ve akademik gelişimlerine katkı sağlar görüşünde olduğu sonucuna varılmıştır. Etkili öğretim eğitim programlarının amaçlarına ulaşmasında, kazanımlar öğrencilere bildirilmeli ve soyut kavramlar somutlaştırılmalıdır. Etkili öğretim sınıfta öğrencilerin sosyal, duygusal gelişimi, dil ve zihinsel gelişimi açısından yararlıdır. Ayrıca toplumsal etkileşim sağlandığından, öğrenciler arası farklılıkların anlaşılmasını ve kabul edilmesi de kolaylaşır sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The changes in the structure of knowledge have caused re-examination of training programs and student center space uzaklaşılmasıyla understanding of the traditional education approaches have gained importance to the fore. Thus, the student centered learning and teaching process, teachers' roles have changed the understanding of contemporary education. However, effective education came up. For effective teaching, training and education activities of the class of physical structure of the production areas, student characteristics, teaching competence is of great importance. Effective teaching and learning need and require different periods of development and implementation stages of the students' understanding of the properties. In order to make the training, the instruction to create specific targets to learn the planning, implementation and evaluation is required. Prepared in this context, the research, to determine the views of classroom teachers to provide effective teaching is of a descriptive nature of the research. Population of the study, 39 primary schools in the province of Konya Kulu district, 225 teachers, respectively. The sample, 39 primary school teachers in the district of Kulu Konya and volunteers participated in the study consisted of classroom teachers.As a result of the necessity of effective teaching and applied research required for success turned out to be really satisfying. Defended the view that an effective student-centered teaching, better efficiency in making the idea of feedback appeared to be necessary for effective teaching. Needed to know the professional qualifications of teachers needed for effective teaching. Qualities of learning environments, is important in ensuring effective teaching. In this way, there will be more effective in teaching the persistence of learning. The majority of the participants, the willingness of the teaching of students by increasing the effective teaching, social and academic development that contributes to the opinion concluded. Effective teaching in achieving the objectives of education programs, students must be reported and abstract concepts somutlaştırılmalıdır gains. Effective teaching in the classroom, students' social, emotional development, language, and is useful in terms of mental development. Also provided social interaction, understanding and acceptance of differences among students concluded that the easier.