Otellerde çalışan mutfak personelinin ve aşçılık alanında yükseköğrenim gören öğrencilerin moleküler gastronomi konusunda bilgi ve görüşleri
Information and attitudies of the personel working in the kitchens of hotels and the students attending university in department of cookery about molecular gastronomy
- Tez No: 290684
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma dört ve beş yıldızlı otellerde çalışan mutfak personeli ve aşçılık alanında yükseköğrenim gören öğrencilerin moleküler gastronomi konusundaki bilgi ve görüşlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamına alınan Ankara'daki 4 beş yıldızlı otel ve 1 dört yıldızlı otelde çalışan 60 mutfak personeli ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programında yükseköğrenim gören 60 öğrenciye anket uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve tabloların oluşturulması amacıyla SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 15 kullanılmıştır. Chi-Square (X2) testi. Student's t testi, tek yönlü varyans analizi. Tukey çoklu karşılaştırma testi. Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis varyans analizi, Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was performed in order to determine the information and attitudes of the kitchen personel working in the four and five star hotels and and the students attending university in the field of cookery about molecular gastronomy. Questionnaire was conducted to the 60 kitchen personnel working in 4 five star hotels and in 1 four star hotel in Ankara which were taken in the context of research and the 60 students studying in Bolu Abant İzzet Baysal University - Mengen Vocational Higher School ? Cookery Program. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 15 was applied in order to evaluate the data obtained from the study and to create the tables. Chi-Square (X2) test, Student?s t test, one way variance analysis, Tukey multi comparing test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis variance analysis, Bonferroni corrected Mann-Whitney U test were used.