İlköğretim fen ve teknoloji dersinde alternatif bir değerlendirme aracı olarak posterlerin etkililiğinin araştırılması
Seaching effectiveness of posters as an alternative assessment tool in the course of science and technology
- Tez No: 290748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı posterlerin alternatif ölçme ve değerlendirme aracı olarak kullanılabilirliğini ve öğrencilerin akademik başarılarına etkisini belirlemek, ayrıca öğrencilerin bu konudaki görüşlerini incelemektir.Araştırma, 2009-2010 eğitim öğretim yılında Yozgat ilinin, Şefaatli ilçesi, Sarıkent İlköğretim Okulu ve Şehit Suat Altuntaş İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 6. sınıftaki 36 öğrenciyle yürütülmüştür. Nicel araştırma desenlerinden ön test-son test kontrol gruplu deneysel desenin kullanıldığı bu araştırmada deney grubu öğrencileri (N=16) ve kontrol grubu öğrencileri (N=20) rastgele belirlenmiştir.Araştırma ?Maddenin Tanecikli Yapısı?, ?Yaşamımızdaki Elektrik? ve ?Vücudumuzda Sitemler? ünitelerinde yapılmıştır. Araştırma haftada 4 ders saati olmak üzere 16 hafta boyunca sürdürülmüştür. Ünite başlarında, her iki gruptaki öğrencilerin ön bilgilerini kontrol altına almak ve ayrıca iki grup arasında anlamlı bir fark olup olmadığını tespit etmek amacıyla ön bilgi testleri uygulanmıştır. Ünite sonlarında da iki farklı değerlendirme yönteminin (Geleneksel Ölçme ve Değerlendirme ve Poster Sınavı) öğrencilerin başarıları üzerindeki etkisini tespit etmek için başarı testleri uygulanmış; ayrıca deney grubu öğrencilerinin Poster Sınavı ile ilgili görüşlerini almak için Poster Günlükleri kullanılmıştır.Araştırmanın sonuçları SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Alternatif ölçme ve değerlendirme aracı olarak posterlerin, geleneksel ölçme ve değerlendirme yöntemlerine göre öğrencilerin akademik başarılarına olumlu katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine usability of a poster, as an alternative assessment and evaluation tool and its effect on students? achievement, moreover to analyzestudents? view on poster usability.This study was conducted with thirty-six 6th grade students in 2009-2010 school year, at Sarikent Primary School and Sehit Suat Altunbas Primary School at Sefeaatli, Yozgat. The students were randomly assigned to treatment (N= 16) and control (N=20) groups in this study which was used pre-test post test control group experimental design, one of the quantitative research design.The research was conducted in ? Granular Structure of Matter?, ?Electricity in Our Lives? and ?Systems in Our Body? units. It lasted 4 hours per week for 16 weeks. At the beginning of each unit, pre-test was given to the students in order to determine students? prior knowledge and to assess if there was any significant difference between two groups. At the end of the each unit, achievement test was employed to determine effects of these two distinct assessment methods (traditional assessment vs. poster exam). Other than that, students in treatment group were assessed by poster exam. In addition, in order to gather students? view on poster exam, poster journals were used.The data were analyzed by SPSS statistical package program. It has been found that as opposed to traditional assessment and evaluation methods, using posters, as an alternative assessment and evaluation tool, have improved students? academic achievement.